Alplerin Güneyindeki Tatil Cenneti Cortina d’Ampezzo

Bu sene kış tatilinizi biraz uzaklarda geçirmeye ne dersiniz? O zaman sizi alıp Alplerin güneyindeki tatil cenneti Cortina d’Ampezzo’ya götürüyoruz. Alplerin sıradağları Dolomites, İtalya’nın turizm merkezi Cortina d’Ampezzo’ya ev sahipliği yapıyor. Mükemmel doğaya sahip bu tatil cennetine gittiğinizde hiçbir yerde eşi benzerine rastlayamayacağınız kaya oluşumları ve kanyonlara şahit olacaksınız. İşte tüm gizemliliğiyle Cortina d’Ampezzo.

Muhteşem Manzaralara Sahip Cortina d’Ampezzo

Doğaüstü güzellikleriyle kendine aşık eden bu rotada adeta tabloyu andıran görüntüsü içinde nasılda keyifle kayak yapılır bir düşünün. Pistlerinden aşağıya doğru her inişinizde çamların arasında gizli vadi ve köy manzaraları size eşlik edecek. Cortina d’Ampezzo’nun diğer bir güzel yanı ise tadına doyum olmayan muhteşem lezzetleri. İster köyde mükemmel manzara eşliğinde bir akşam yemeği, ister dağın eteklerinde bembeyaz kar manzarasına eşlik eden İtalyan şarapları ile bir öğle yemeği. Tercih tamamen sizin.

 

Cortina d’Ampezzo’da Kayak Keyfi

İtalya’nın kayak merkezi Cortina’da kayak yapılan bölgeler birbirinden tamamen bağımsız. Bazı yerlere ulaşmak için taksi ya da otobüs kullanmak gerekiyor. Kayak yapacağınız bölgeye ulaştığınızda muhteşem manzaralara karşı kayak keyfi gün boyu sizinle olacak. Kayak merkezinin en çok tercih edilen pistleri; Cristallo, Faloria, Mietres, Socrapes, Col Druscie, Tofana ve Cinque Torri. Bunlardan Cristtallo ve Faloria birbirine bağlantılı 10 farklı pistler oluşuyor. En çok tercih edilenleri de buralar zaten. Socrapes, Tofana ce Col Druscie’de birbirine bağlı bölgeleri diyebiliriz. Zorluk derecelerine göre değişen bu pistlerde eğlence dolu bir kayak tatili geçireceksiniz.

Cortina d’Ampezzo Gezilecek ve Görülecek Yerler

Cortina’ya ocak ayında gitme şansınız olursa her yıl bu ayın sonunda yapılan buzdan heykelleri (Arte Ghiaccio) ziyaret etmeyi unutmayın. Bunun dışında Piccolo Lagazuoi Müzesi, Cortina Kilisesi, Belediye Binası ve yeni yıl için yapılan Christmas Pazarı’nı Cortina d’Ampezzo’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

İtalya’nın kuzeydoğusundaki Dolomites sıradağları adını dolomit taşından almıştır. Buraya gittiğinizde eşsiz doğası içinde grupça doğa sporlarına katılabilirsiniz. Uzun dağ yürüyüşlerinin vazgeçilmez olduğu bu durakta çevredeki güzellikleri yakından keşfetmek için harika bir alternatif olacaktır.

Cortina d’Ampezzo Ne Yenir, Ne İçilir?

Cortina’da denemeniz gereken harika lezzetler var. Et severler için Speck eti ve peynirle yapılan küçük köfte topları, geyik eti, dağ keçisi eti denemeniz gereken ana yemeklerinden bazısı. Mısır unu ve permesan peyniriyle fırına verilerek kızartılan polenta ve gnocchi’yi, elmayla yapılan hamur tatlısı olan strudel’i denemeden ve tabi ki ülkeye has tatlarıyla yemekleri süsleyen şaraplarından tatmadan buradaki tatilinizi sonlandırmayın.

İtalya’nın Geleneksel Lezzetlerinden Polenta