Gecesiyle gündüzüyle içimizi saran havası, birbirinden şık butikleri, Arnavut kaldırımlı nostaljik sokakları ve sörfüyle tam bir tatil cenneti olan Alaçatı’da yapmadan dönmemeniz gereken harika önerilerimiz var. O halde Alaçatı’da yapmadan dönme dediğimiz tüm listemize göz atma zamanı!

Arnavut kaldırımlı sokaklarında turlayın

Her köşesi ayrı güzellikler barındıran Alaçatı’nın tarihi taş evlerine uzanan Arnavut kaldırımlı sokaklarında keşif turuna çıkın. Şirin mi şirin sokaklarında turlarken dükkanlarından alışveriş edebilir, yeme-içme içinse pastane ve restoranlarına uğramayı ihmal etmeyin.

Deniz sefası yapın

Alaçatı turunuzun bir parçası olması gereken Çeşme’de deniz, güneş ve kumun keyfini çıkarın. Tertemiz denizinde yüzerken tüm yorgunluğunuzu geride bırakarak tatilinize hareket katabilirsiniz. Türkiye’nin en popüler plajlarına sahip Alaçatı’da ise tercihinizi Çark Plajı, Mocca Beach veya Kum Beach’ten yana kullanabilirsiniz.

Rüzgar sörfüyle tanışın

Rüzgar sörfü sporunun sayılı yapıldığı yerlerden biridir Alaçatı. Aynı zamanda yıl boyunca uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapar. Şayet daha önce hiç sörf deneyiminiz yoksa buradan eğitim almanız mümkün. Daha eğlenceli tatil için Alaçatı’nın tüm aktivitelerinden yararlanın.

Alaçatı’nın meşhur pazarlarını gezin

Tazecik sebze ve meyvelerin satıldığı Alaçatı pazarlarına uğramadan dönmeyin. Şevketi bostan, enginar, turp otu ve çeşitli otları bulabileceğiniz bu pazarda aynı zamanda yöre halkının ürettiği reçeller ve baharatlarda mevcut.

Kumrunun tadına bakın

Çeşme’nin en meşhur lezzetidir Kumru. Ama bu muazzam lezzeti Alaçatı’da gezerken de mutlaka tatmalısınız. Susamlı ekmek içinde domates, tulum peyniri ve çeşitli atıştırmalıkların birleşiminden ortaya çıkan kumrunun tadı bambaşkadır ve her yerde bu kadar güzel yapana rastlayamazsınız.

Zeytinyağlıları ve mezelerini mutlaka deneyin

Alaçatı’yı keşfederken Ege’nin meşhur lezzetlerini bulabileceğiniz restoranları gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Kendinize birkaç yer edinin ve özellikle akşam yemekleri için bu adresleri ziyaret edin. Özellikle kabak çiçeği dolması ve Alaçatı’nın en meşhur lezzeti şevketi bostanı denemenizi öneririz.

Keyifli bir yemek sonrası tatlısız ve dondurmasız olmaz

Alaçatı’ya gidip de keyifli bir yemek sonrası sakızlı kurabiyelerinden ve sakızlı dondurmasından yemeden dönmek olmaz. 🙂

Alaçatı gecelerinde tatilinizi sonlandırın

Gecesiyle gündüzüyle her daim hareketli olan Alaçatı, hem eğlence hem de huzurun adresidir. Alaçatı sokaklarının birbirinden güzel kafelerinde oturup beldenin tadını çıkarabilir veya buradaki tatilinizi hareket katmak için gece kulüplerine gidip sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Kısacası keyifli, eğlenceli, bol gezmeli, lezzetli mi lezzetli aynı zamanda keşfedilesi bir tatil sizi bekliyor. Alaçatı Otellerinden rezervasyon yaptırarak yılın tüm yorgunluğuna veda edin!