Akçakoca Gezi Rehberi

İstanbul’un yanı başında şehir hayatından biraz uzaklaşmaya ne dersiniz? Hafta sonu kaçamağı severlerin uğrak adresi Akçakoca mükemmel tabiatıyla sizi çağırıyor. Karadeniz’in maviyle yeşille buluştuğu bu adreste huzur dolu bir tatil için hazır olun. Düzce’nin yeşil ilçesi Akçakoca’da yapılacak şeyler saymakla bitmiyor!

Akçakoca Hakkında

Tertemiz doğasıyla insana nefes aldıran Akçakoca, tarihi değerleriyle de oldukça popüler. Akçakoca’nın gezilecek ve görülecek yerlerini merak ediyorsanız hafta sonu rotanızı bu güzel ilçeye çevirebilirsiniz. Tarihi evleri, tarihi hamamı, kalesi, camileri, şelaleleri, mağaralarıyla turizm anlayışını ikiye katlayan Akçakoca, sıcacık sohbetleriyle insanı kendine çeken halkı sebebiyle buraya gitme isteğini daha da arttırıyor. Ege, Akdeniz bölgeleri sıcaklardan kavururken Akçakoca’nın ılıman iklimi özellikle yaz sıcaklarında bunalanlar için ve sonbaharda ılık bir tatil yapmak isteyenler için harika alternatifler sunuyor. Verimli topraklarında yetişen kayın, kestane, ıhlamur, çınar ve meşe ağaçları arasında Akçakoca’nın eşsiz doğasına keşfe çıkmaya ne dersiniz?

Akçakoca’nın Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Kurugöl Kanyonu

Akçakoca’nın yemyeşil doğası arasında göreceğiniz duraklardan biri de Kurugöl Kanyonu. Akçakoca sadece tatil için değil aktiviteleriyle de çok talep görüyor. Kurugöl Kanyonu’na gittiğinizde doğayla iç içe yürüyüş yaparken yeni yerler keşfetmeniz an meselesi. Kurugöl Kanyonu ilçe merkezine 1 kilometrelik mesafede kalıyor.

Aktaş Şelalesi

İlçe merkezine 11 kilometre mesafede bulunan Aktaş Şelalesi zengin tabiatıyla en görülesi yerlerden biri. Aktaş Şelalesini gördükten sonra bugüne kadar buraya gitmediğiniz için üzülebilirsiniz. 50 metrelik yükseklikten akan bu şelale, Akçakoca gezinizin olmazsa olmaz rotaları arasında olmalı.

Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası, Akçakoca turizminde çok önemli bir yere sahip. Astım hastalığında şifa bulmak isteyenlerin tercihi Fakıllı Mağarası sadece 350 metrelik alanda ziyaretçilerini ağırlıyor. El değmemiş doğasıyla da ünlü olan bu mağarada çeşitli galeriler, sarkıt ve dikitler oldukça ilgi görüyor.

Sarıyayla Şelalesi

Merkezden 14 kilometrelik bir mesafede kalan Sarıyayla, berrak suları ve yeşilin her tonuyla ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. Doğayla baş başa yürüyüş yapmayı seviyorsanız kesinlikle doğru adrestesiniz.

Ceneviz Kalesi

Akçakoca gezinizde görmeden dönmemeniz gereken diğer bir rota da Ceneviz Kalesi. İlçe merkezine uzaklığı 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor kale. Doğal güzellikleri bir yana, olağanüstü tarihi geçmişiyle süslü bu rota burada tarihi gözler önüne seriyor.

Hemşin Cami

150 yıla aşkın bir tarihi geçmişi olan Hemşin Cami’si Akçakoca tarihinin en güzel örneklerinden birisi. İki kattan oluşan bu caminin ilk katı taştan, ikinci katıysa ahşaptan inşa edilmiş. Hemşin Camisini ziyaret etmek için kendi gibi aynı isimde olan Hemşin Köyü’ne doğru yola çıkabilirsiniz.

Edilli Ağzı Plajı

Yeşille mavinin buluştuğu Edilli Ağzı Plajı, gözlerden uzak huzur dolu bir tatil geçirmek isteyenler için mükemmel bir adres. Burası doğal plajlar bölgesi olarak biliniyor aynı zamanda.

Akçakoca’da Yapılacak Aktiviteler

Balık Tutma: Akçakoca gezinizde stresten uzaklaşıp dinginleşmeye ihtiyacınız varsa Düzce’nin bir akarsuyu olan Melen Çayı kenarında balık tutabilirsiniz.

Rafting: Akçakoca’da yapılacak aktiviteler arasına raftingi eklemeyi unutmayın. Rafting yapmak için tercihinizi yine Melen Çayı’ndan yana kullanabilirsiniz.

Trekking: Enfes doğasına çıkıp sarp kayalarıyla çevrili sahil ve şelaleleri etrafında trekking turlarına katılabilirsiniz.

Akçakoca tatili boyunca yapılacak çok güzel seçenekler var. Şayet bu hafta sonu yapacak başka planlarınız yoksa Düzce Otellerinde kalarak Akçakoca’nın tarihi ve doğal güzelliklerine keşfe çıkabilirsiniz.