Akçakoca Gezi Rehberi

1712

İstanbul’un yanı başında şehir hayatından biraz uzaklaşmaya ne dersiniz? Hafta sonu kaçamağı severlerin uğrak adresi Akçakoca mükemmel tabiatıyla sizi çağırıyor. Karadeniz’in maviyle yeşille buluştuğu bu adreste huzur dolu bir tatil için hazır olun. Düzce’nin yeşil ilçesi Akçakoca’da yapılacak şeyler saymakla bitmez.

Tertemiz doğasıyla insana nefes aldıran Akçakoca tarihi değerleriyle de oldukça popüler. Akçakoca’nın gezilecek ve görülecek yerlerini merak ediyorsanız bu hafta sonu rotanızı bu güzel ilçeye çevirin. Tarihi evleri, tarihi hamamı, kalesi, camileri, şelaleleri, mağaralarıyla turizm anlayışını ikiye katlayan Akçakoca, sıcacık sohbetleriyle insanı kendine çeken halkı buraya gitme isteğini daha da arttırıyor. Ege, Akdeniz bölgeleri sıcaklardan kavururken Akçakoca’nın ılıman iklimi yaz sıcaklarında bunalanlar için harika alternatifler sunuyor. Verimli topraklarında yetişen kayın, kestane, ıhlamur, çınar ve meşe ağaçları arasında Akçakoca’nın eşsiz doğasına keşfe çıkın.

Akçakoca’nın gezilecek ve görülecek yerleri

Kurugöl Kanyonu

Akçakoca’nın yemyeşil doğası arasında göreceğiniz duraklardan biri de Kurugöl Kanyonu. Akçakoca sadece tatil için değil aktiviteleriyle de çok talep görüyor. Kurugöl Kanyonu’na gittiğinizde doğayla iç içe yürüyüş yaparken yeni yerler keşfetmeniz an meselesi. Kurugöl Kanyonu ilçe merkezine 1 kilometrelik mesafede kalıyor. Kara kış gelmeden kanyonun tadını çıkarmanın tam zamanı.

Aktaş Şelalesi

İlçe merkezinden 11 kilometrelik bir mesafede kalan Aktaş Şelalesi zengin tabiatıyla en görülesi yerlerden biri. Aktaş Şelalesini gördükten sonra bugüne kadar buraya gitmediğiniz için kendinize kızabilirsiniz. 50 metrelik yükseklikten akan bu şelale Akçakoca gezinizin olmazsa olmazları arasında olmalı.

Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası Akçakoca turizminde çok önemli bir yere sahip. Astım hastalığında şifa bulmak isteyenlerin tercihi Fakıllı Mağarası sadece 350 metrelik alanda ziyaretçilerini ağırlıyor. El değmemiş doğasıyla da ünlü olan bu mağarada çeşitli galeriler, sarkıt ve dikitler oldukça ilgi görüyor.

Sarıyayla Şelalesi

Merkezden 14 kilometrelik bir mesafede kalan Sarıyayla berrak suları ve her ton yeşiliyle ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. Doğayla baş başa yürüyüş yapmayı seviyorsanız kesinlikle doğru adrestesiniz.

Ceneviz Kalesi

Akçakoca gezinizde görmeden dönmemeniz gereken diğer bir rota da Ceneviz Kalesi. İlçe merkezine uzaklığı 3 kilometre. Doğal güzellikleri bir yana, olağanüstü tarihi geçmişiyle süslü bu rota burada yaşanmışlıkları gözler önüne seriyor adeta.

Hemşin Camii

150 yıla aşkın bir tarihi geçmişi olan Hemşin Camisi Akçakoca tarihine en güzel örneklerden biri. İki kattan oluşan bu caminin ilk katı taştan, ikinci katıysa ahşaptan inşa edilmiş. Hemşin Camisini ziyaret etmek için kendi gibi aynı isimde olan Hemşin Köyü’ne doğru yola çıkabilirsiniz.

Edilli Ağzı Plajı

Yeşille mavinin buluştuğu Edilli Ağzı Plajı, gözlerden uzak huzur dolu bir tatil geçirmek isteyenler için mükemmel bir adres. Burası doğal plajlar bölgesi olarak bilinir aynı zamanda.

Akçakoca’da yapılacak aktiviteler

Balık Tutma: Akçakoca gezinizde stresten uzaklaşıp dinginleşmeye ihtiyacınız varsa Düzce’nin bir akarsuyu olan Melen Çayı kenarında balık tutabilirsiniz.

Rafting: Akçakoca’da yapılacak aktiviteler arasına raftingi eklemeyi unutmayın. Rafting yapmak için tercihinizi yine Melen Çayı’ndan yana kullanabilirsiniz.

Trekking: Enfes doğasına çıkıp sarp kayalarıyla çevrili sahil ve şelaleleri etrafında trekking turlarına katılabilirsiniz.

Akçakoca tatili boyunca yapılacak çok güzel seçenekler var. Şayet bu hafta sonu yapacak başka planlarınız yoksa Düzce Otellerinde kalarak Akçakoca’nın tarihi ve doğal güzelliklerine keşfe çıkabilirsiniz.