Ağva’da Yapılabilecek Bütün Aktiviteler Burada!

Hafta sonu kaçamaklarının baş adreslerinden Ağva alışık olduğumuzun aksine bu sefer aktiviteleriyle çıkıyor karşımıza. Normalde Ağva deyince huzur dolu, sakin ortamlarından bahsederdik ama bu sefer Ağva’da yapılacak aktivitelerle tanışma zamanı. Şehrin karmaşasından biraz olsun uzaklaşmaya ihtiyacınız varsa doğru adres Ağva!

Doğa Yürüyüşleri Yapın: Ağva’yı özellikle İstanbul’da yaşayanlar çok iyi bilir. Her ton yeşilin süslediği doğasında kaybolmak bazen çok iyi gelir. İşte böyle bir atmosferde saatlerce yürümenin tadına doyum olmaz. Ağva’nın doğasında yürüyüş yapmak için Kurfallı, Kilimli, Hacıllı, Dubabayırı Tepesi parkurlarından birini seçebilirsiniz kendinize. Veya Ağva’nın her yerini karış karış keşfedeyim diyorsanız bütün parkurlarını dört mevsim keşfedebilirsiniz.

Safari Turlarına Katılın: Ağva’da yapılabilecek en muhteşem aktivitelerden biri de Göksu Deresi’nde safari turlarına katılmak. 1,5 saat süren bu safari turlarında lezzetli kumanyalar size eşlik eder. Mayıs’tan başlayıp Eylül ayına kadar devam eden safarilere katılmak için şimdi en güzel zamanlar.

Balık Tutun: Karadeniz’e sahili olan Ağva’da balık tutmak da burada yapılabilecek aktiviteler arasında. Konum itibariyle zaten fazlasıyla elverişli olduğundan balıkçıların sıkça uğradığı bir yer Ağva. Önünüzden sürüyle geçen kefallere oltanız takılırsa sakın şaşırmayın, akşama güzel bir ziyafet bekliyor sizi.

Denizin Keyfini Çıkarın: Yaz ayları geldiğinde dolup taşan ziyaretçilerin arasına katılıp denizin keyfine siz de varabilirsiniz. Gözlerden uzak bir gün geçirmek istiyorum diyorsanız hafta sonu tatilleri yerine hafta içi gitmek daha hoş gelebilir. Kilimli, Ağva, Falezi, Kadırga Koyu veya Anfiyakalar Plajları Ağva tatillerinde doyasıya deniz, güneş ve kumun tadına varabileceğiniz eşsiz yerler.

Dalga Sörfüne katılın: Ağva’da yapılabilecek aktivitelerden biri de bir tarafı Karadeniz’e çalan hırçın dalgalarında rüzgâr sörfü yapmak. Hangi ayda ziyaret ederseniz edin dalga sörfü yapabilirsiniz. Burada verilen eğitimlerle artık siz de profesyonel bir dalga sörfçüsü olabilirsiniz.

Pazarını Keşfedin: Ağva’da her Cuma günü kurulan semt pazarını mutlaka görmelisiniz. Köy ürünlerinin başı çektiği bu pazar doğal ürünlerin ana merkezi adeta. Taze fındıktan yöresel otlarına, köy peynirinden köy ekmeğine, taze cevizinden mantarına kadar her şey burada.

Hacıllı Şelalesi Turuna Katılın: Ağva’da yapılabilecek aktivite çok! Bunlardan biri de eşsiz doğasında kaybolacağınız Hacıllı Şelalesi turları. Hacıllı köyünden başlayıp Gürlek Mağarası gibi yaklaşık bir saatlik bir yürüyüş programı Ağva’da sizi bekliyor. Önemli bir dipnot: Mayolarınızı yanınıza almayı sakın unutmayın.

Mantar Günlerini Kaçırmayın: Ağva’da yapılabilecek aktivitelerden en sonuncusu da her yıl ekim ayında Mantar Günleri etkinlikleri. Doğasında çeşit çeşit mantar keşfine katılacağınız bu etkinlikte yürüyüşler ve güzel organizasyon sizi karşılayacak. Bugüne kadar türüne rastlamadığınız mantar çeşitlerini bir arada görmeye ne dersiniz?