Ağva Gezi Rehberi

Şehir hayatının hareketliliğinden biraz uzaklaşıp İstanbul’un hemen yanı başındaki Ağva’da tatil yapmaya ne dersiniz? Dört mevsim ayrı güzellikler içinde misafirlerini ağırlayan Ağva ışıl ışıl parlayan deniziyle bu yaz yine sizinle.

Karadeniz’in hırçın sularında ve İstanbul’a sadece 100 kilometre mesafedeki Ağva Göksu ve Yeşilçay’ın buluştuğu noktada. Aklınıza Ağva’ya gitmek düştüyse bu planı gerçekleştirmeyi ertelemeyin. Doğayla iç içe huzur, sessizlik, dinginlik…

Ağva’da Gezilecek Yerler

Biz tatili uzaklarda ararız ya hep, aslında hemen yanı başımızda da aradığımız her özelliğe sahip cennet köşelerimiz var. Ağva’da bunlardan sadece biri. Gezilecek yerleri bakımından da oldukça zengin. Yaz aylarında daha bir güzelleşen yemyeşil doğası ve masmavi denizi insana ayrı bir keyif veren türden. Ağva’da gezilecek yerlerine Kilimli ve Kadırga Koyundan başlamak mükemmel fikir olabilir. Buralara ulaşmak için Ağva’nın merkezinden 7 kilometre ileriye gitmelisiniz. Ağva’nın koyları her zaman mükemmel olur. Kayalıklarına gelince onlarda buranın güzelliğini katlıyor. Buralara gittiğinizde enfes manzarasına karşı hem piknik hem de doğa sporlarınızı yine burada yapabilirsiniz.

Ağva’da gezilecek yerleri görmeye buradaki eski yerleşim merkezinden devam edebilirsiniz. Kalemköy ve Hacılı Köyü kilise kalıntıları ve mezar taşlarıyla çevrili. Hacılı Köyü bir de Gürlek Mağarasıyla meşhur olmuş. Kısacası diyeceğimiz o ki Ağva’da sadece deniz tatili yok, tarihi geçmişiyle de fazlasıyla adını duyurmuş durumda.

Ağva demişken buranın doğayla iç içe cennet köşesi Saklıgöl’den bahsetmeden olmaz. Özellikle son yıllarda hafta sonu temalı tatillerin göz bebeği diyebiliriz Saklıgöl için. Şile yolundan uzunca gittikten sonra ağaçların ardında gizlenmiş bu gölü hemen fark edeceksiniz. Buraya gittiğinizde çoluk çocuk cümbür cemaat bir piknik sizi bekliyor.

Alışveriş

Ağva tatilinden geriye kalan mutlaka bir şeyleriniz olmalı. Buranın meşhur şile bezlerinden, farklı el işlerinden, organik ürünlerinden alıp hem kendinizi hem de sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Gece Hayatı

Huzur arayanların adresi Ağva sakin tatil sevenlere ayrı eğlence arayanlara da ayrı seçenekleriyle çıkıyor karşımıza. Ağva tatilinizde eğlenceye doyacağınız eğlence mekanları da mevcut. Renkli mi renkli gecelere açılmanın şimdi tam zamanı.

Ağva’ya Gittiğinizde…

  • Ağva’nın el değmemiş doğasında en güzel anlarınızı ölümsüzleştirmeden,
  • Göksu kıyısında kanoya binmeden,
  • Doğa sporları yapmadan,
  • Taptaze balıklarından tatmadan,
  • Ağva’nın koylarında yüzmeden ve köylerini görmeden Ağva tatilinizi sonlandırmayın. Sizin için seçilmiş Ağva Otellerini ziyaret etmeden yola çıkmak için acele etmeyin.