Afyon Gezi Rehberi

Afyon tarihi geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Buranın neden bu kadar çok ziyaret edildiğine gelince; içindeki kaplıcaları, gezilecek yerleri, tarihi mekanları sayesinde ülkemizin önemli turizm yerlerinden biri haline gelmiştir. Daha çok bahar ve kış aylarında ziyaret edilen bu şehir hakkında tüm detaylar Afyon gezi rehberinde.

Afyon Kaplıcaları

Birçok hastalığın şifa kaynağı Afyon kaplıcaları, Afyon gezinizin en önemli noktaları arasında. Tatil severlerin yılda en az bir kere ziyaret ettiği bu kaplıcalar hafta sonu tatillerinde keyifli zaman geçirmenize büyük olanak sağlıyor. Ülkemizin en eski şifa kaynaklarından biridir Gazlıgöl kaplıcaları. Hepimizin bildiği Kızılay Maden Suları da buradan çıkmaktadır. Romatizma, bağırsak spazmları, kireçlenme, kemik rahatsızlıkları, hemoroid, kadın hastalıkları, idrar yolları enfeksiyonları, kalp ve damar rahatsızlıkları, şeker ve tansiyon, mide rahatsızlıkları gibi hastalıklar üzerinde iyileştirici özelliğe sahip.

Afyon Kalesi

Afyon’un harika şehir manzarasını Afyon Kalesi’ne çıkıp seyredebilirsiniz. Binlerce yıllık geçmişe sahip bu rota kısmen zarar görmüş olsa da büyük bölümü hala dimdik ayakta durmakta.

Afyon Ulu Camii

Afyon’u simgeleyen Ulu Camii aynı zamanda şehrin en görülesi yerlerinden. Afyon’u gezerken 40 direkli cami diyenlere rastlarsanız şaşırmayın, şehrin birçoğu bu tarihi yapıyı bu şekilde adlandırıyor. İçeri ilk girdiğiniz andan itibaren büyüsü içinizi saracak Afyon Ulu Camii harika bir mimariye sahip.

Afyonkarahisar Müzesi

1931 yılına kadar depo olarak kullanılmış ve o tarihten itibaren müze haline gelmiş harika bir yerdir. İçinde binlerce yıllık arkeoloji ve etnografik eserler sergileniyor. Günden güne kendini daha da geliştiren müze Afyon gezinizde görmeniz gereken öneme sahip.

İscehisar Peri Bacaları

İlk görüldüğü anda Kapadokya’yı andıran bu rotanın adından da anlaşılacağı gibi peri bacaları çok meşhur. Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz İscehisar Peri Bacaları, şehrin en merak uyandıran aynı zamanda muhteşem manzaralar sunan eşsiz rotasıdır. Buradaki ziyaretiniz boyunca fotoğraf makinenizi yanınızdan hiç ayırmamanızı öneririz.

Afyon’dan ne alınır?

Afyon’da alışveriş yaparken sizi şahane lezzetler karşılayacak. Malum hepimizin bildiği gibi Afyon’un en meşhur ürünü sucuktur. Kaymak ve lokumda ona eşlik eder. Hatta öyle ki şehrin çoğu yerinde kaymaklı şeker ve kaymaklı lokum da çoğu kez karşınıza çıkacak.

Afyon’da kökboyalı, Dazkırı ilçesinde ise ipek kilimler çok meşhur. Evlerinizi renklendirecek bu kilimlerden yakınlarınıza da alabilirsiniz. Bunun dışında hediyelikler, süs eşyaları, yöresel ürünler, takılar ve tekstil ürünler çarşı ve mağazaların olmazsa olmazları arasında.

Afyon tatilinizin keyfini Afyon otellerinde çıkarmak için rezervasyonunuzu bugünden yaptırın ve bu hafta sonu tatilinizde farklı yerler keşfedip kaplıcaların tadını doyasıya çıkarın.