Adıyaman’ın Yöresel Yemekleri Burada!

Gezilecek ve tarihi yerleri olsun, havası, suyu, toprağı, doğası hepsi bir bütün olarak harika bir lokasyon olan Adıyaman, kültür bakımından son derece zengin, yiyecek – içeceklerin  eşsiz lezzetine dünyada meşhur. Durum böyle olunca bize de Adıyaman’ın yöresel yemeklerini yakından tanımak düşüyor.

Adıyaman’ın yemeklerini güzelleştiren temel maddeler buğday, kuru baklagil, domates, lahana ve patlıcan. Neredeyse her yemeğine soğan, sarımsak, pul biber, maydanoz, salça ve tabi ki olmazsa olmaz baharatlar eklenmeden yemeğin tadı tuzu olmaz. Şimdi sırayla başlayalım tanımaya…

Besni Tavası: Besni tavası Adıyaman’ın yöresel yemeklerinden en meşhur olanı. Kuşbaşı etler kavrulur. Patlıcanlar ince ince tepsiye doğranır. Domateslerin kabukları soyulur. Tepsiye doğranan malzemenin yarısı ayrı yere alınır. Tepsideki malzemenin üstüne kavrulmuş kuşbaşı etler eklenir ve ayrı yere alınan diğer malzemede etin üzerine konur. Şimdi en zevkli kısma geldi sıra işte; sarımsak rendelenir ve bu lezzetli yemeğin üzerine eklenir. Ardından yağ, tuz,su, ve baharat. Ve doğruca fırına. Parmaklarınızı yiyeceğiniz bu muhteşem lezzeti Adıyaman Turlarına katılarak yemelisiniz mutlaka.

Meyhane Pilavı: Domates kabukları soyulur, ardından soğanlar küp küp yemeklik olarak doğranır. Çekirdekleri ayıklanan biberler küçük küçük kesilir. Tenceredeki çiçek yağı kavrulunca soğanlar eklenir, ardından biberler sonra domates salçası ve domateslerde üzerine. Biraz kavrulduktan sonra bulgurlar atılır. En son aşamada önceden çıkarılan tavuk suyu eklenir ve kırmızı biber de lezzetine lezzet katar. Çok kısa bir süre ağır ağır ateşte pişen Adıyaman’ın yöresel yemeklerinden meyhane pilavı bir güzel servis edilir.

Dövmeç: Bu yemeğin en güzel yanı ne yapılır diye düşündüğümüz bayat ekmeklerin değerlendirilmesi. Bayat ekmekler kuşbaşı gibi küçük küçük kesilir. Tenceredeki tereyağı kızdırılıp üzerine ekmekler atılır. 2 tane güzelce çırpılmış yumurta üzerine bir güzel eklenir ve 2-3 dakika sonra çayla beraber afiyetle yenir. Dövmeç’te Adıyaman’ın yöresel yemeklerine bir güzel eklenir böylece.

Parmak Kebap: Kuşbaşı etler tencereye alınır ve suyu çekene kadar pişer. Suyunu çekince yemeklik doğranan soğanlar da eklenir. Biraz kavrulması beklenince asıl tadını veren sarımsaklar da eklenir. Soğanlar pembeleştiyse baharatları, salçasını ve üzerini geçecek kadar suyunu da eklenip kısık ateşte pişmeye bırakılır. Bu arada ayrı bir kapta patlıcan, domates ve biberler ince parmak şeklinde doğranır. Patlıcan az bir yağda kızartılır ve fırın tepsisine yayılır, üzerine pişen etler eklenip biberleri de üzerine konur. Son olarak en üste de domatesler dizilince fırına verme zamanı geldi demektir.

Kaşık Tatlısı: Adıyaman’ın yöresel yemekleri sadece bunlara ibaret değil tabi ki, bu eşsiz yemeklerin yanına bir de tatlı lazımsa Kaşık Tatlısı hemen kendini gösteriverir. Yoğurt, yumurta ve limon suyu iyice çırpılır. Un ve kabartma tozunu iyice çırpıp hamur haline gelmesi sağlanır. Ayrı bir yerde şeker ve suyla şerbet hazırlanır ve soğumaya alınır. Hamurdan kaşıkla alıp kızgın yağa atılır. Kızarınca hemen şerbete atılır ve bir de tarçın eklendiyse lezzetinden geçilmez doğrusu.

Tatilinizde Adıyaman’ın yöresel yemeklerine tadıp şehir keşfine mutlaka çıkmalısınız. Söylemesi bizden, tatması sizden olsun, afiyet olsun. 🙂