2020’de Seyahatlere Yön Verecek Trendler

Seyahat hepimizin en sevdiği şeylerden birisidir. Kimi yeni kültürler tanıyarak, kimisi yemek yiyerek, kimisi de yeni insanlar tanımak için seyahat eder. Günümüzde ise seyahat trendleri hızla değişiyor. Eğer siz de 2020’de seyahatlere yön verecek trendler nelerdir diye merak ediyorsanız gelin hep beraber içeriği incelemeye başlayalım.

Lüks Tren Seyahati

Her ne kadar geçmiş zamanlarda tercih edilen bir şey olarak görülse de tren seyahatleri Avrupa’da oldukça popüler olmaya başladı. Trenin romantizmi ince zevkleri olan gezginler tarafından tercih ediliyor. Lüks dekorları, rahat ve konforlu yatakları, prestijli restoranlarıyla tren yolculuğu altın çağını yaşayacağa benziyor.

Insta – Turizm

Instagram artık günlük 85 milyon fotoğraf paylaşılan bir sosyal medya devi haline geldi. Hiç kuşkusuz Instagram dünyanın en sevilen sosyal medya mobil uygulaması ve gezginler içinde büyük bir etkiye sahip. Bir sonraki seyahat planını belirlemek isteyenler ya da akışta ilgisini çeken bir yeri gören herkes Instagram’dan illham alıyor. Gerçek insanların seyahat ettiği ve gerçek yerlerin gerçekçi fotoğraflarını görmek bugün gezginler için broşürlere veya çevrim içi satış sahalarına bakmaktan çok daha güvenilir görülüyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Santorini, Greece 🇬🇷 Tag someone who you want to go here with for good luck 🍀🌏

Travel The World (@travel)’in paylaştığı bir gönderi ()

Mini Geziler

Modern hayatın getirdiği günlük koşuşturmalar sebebiyle artık bir tatili planlamak için geniş zamana çok fazla sahip olamayabiliyoruz. Yurt dışında Micro Trips adıyla bilinen bu yeni seyahat türü de oldukça popüler. Sadece 2-3 gün tatil yapsanız bile iş hayatının vermiş olduğu stresten uzaklaşabilirsiniz. Özellikle mini gezilere kültür turları veya yakın bölge otellerinde konaklama en iyi örnekler olacaktır.

Çevresel Seyahat

Sürdürülebilirlik artık dünyanın her milletin dikkat ettiği konu haline gelmeye başladı. Çevresel seyahat ise özetle doğal yaşam alanlarda yapılan tatillere, çevredeki atıkları temizlemeye, toprağı ekip biçmeye dayanıyor. Artık doğal yaşam alanlarında ve milli parklarda yapılan kamp etkinlikleri  giderek popülerleşmeye başlıyor.

İkinci Şehir Seyahati

İstanbul veya Antalya yerine bir İç Anadolu şehrine gitmeye ne dersiniz? Daha önce hiç gitmediğiniz bir şehirde veya kasabada otantik bir yemek yiyebilir, tarihi yerlerini keşfedebilirsiniz. Sıradaki seyahat trendi ise Second City Travel yani İkinci Şehir Ziyaretleri. Aslında bu tanım büyük ve popüler şehirlere gitmek yerine daha orta ölçekli ve sakin şehirlere yapılan seyahatleri kapsıyor. Bütçe dostu bu seyahatler farklı kültürleri tanımak ve yeni deneyimler elde etmek için yükselen bir trend olacağa benziyor.