10. Ayder Kardan Adam Şenlikleri

Her yıl ocak ayında büyük bir coşkuyla kutlanan Ayder Kardan Adam Şenlikleri, Çamlıhemşin’in turizm merkezi Ayder Yaylası’nda kutlanır. Çamlıhemşin Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği tarafından yapılan bu şenliklerinde eğlence dolu yarışmalar yapılır. Şayet bu kış Ayder Yaylası planlarınız varsa ocak sonunda düzenlenecek 10. Ayder Kardan Adam Şenliklerini kaçırmayın.

Ayder Yaylası doğaüstü güzellikleriyle ünlü bir Karadeniz beldesi. Yaz-kış demeden yoğun ilgi gören bu tatil cenneti şu ara şenliklere hazırlanıyor. Düzenlenen şenliklerde en büyük kardan adamını yapma, halat çekme, kayak yapma yarışmalarına katılabilirsiniz. Yarışmalarda dereceye giren kişilere çeşitli hediyeler veriliyor. Yarışmalar sonrasında lapa lapa yağan karın altında mangal ziyafeti yapacak, horon tepecek ve Ayder’in mis gibi doğasında eğlence dolu şenliklerin tadını çıkaracaksınız.

Yanınızda Olması Gerekenler

  • Sürekli yanınızda olabilecek bir sırt çantası hazırlayın kendinize.
  • Karda rahat hareket etmenizi sağlayacak bir yürüyüş ayakkabınız olsun. Bileğinizi iyi kavrayan, topuklu olmayan ve suya dayanıklı olmasına dikkat edin.
  • Rüzgâr geçirmeyen, suyu kaydıran özellikte bir mont ve polar tatiliniz boyunca size büyük kolaylık sağlar.
  • Kuruması zor olmayan, geniş kesim bir pantolon tercih etmelisiniz.
  • Kar tatillerinin olmazsa olmaz aksesuarları tozluk, UV ışınlarına karşı koruma sağlayan güneş gözlüğü karda doğa yürüyüşlerinin olmazsa olmazları arasında.
  • Her anınızı ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmayın.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Ayder Yaylası’na gitmek için Karadeniz Sahil Yolu’nu takip ederek Fırtına Köprüsü üzerinden Çamlıhemşin’in Ayder Kaplıcaları yönüne ulaşacaksınız. Buradan 20 km’lik bir yolculuk sonrası Çamlıhemşin’in ilçe merkezi karşınıza çıkacak. Buradaki okları takip ederek Ayder Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Ulaşımınız uçakla olacaksa Trabzon Havaalanından Pazar ilçe merkezine giden servisleri kaçırmayın. Pazar ilçe merkezinden Çamlıhemşin-Ayder minibüsleri ile yaylaya ulaşabilirsiniz.

Yaylaya kendi aracınızla gidecekseniz olumsuz hava şartlarını göze alarak yola çıkın. Kar için gerekli hazırlıkları yaptıysanız evden çıkmadan önce yanınıza almanız gereken bir şeyde tabi ki leğen ya da kızak olmalı. 🙂

  1. Ayder Kardan Adam Şenlikleri

Yer: Ayder Yaylası (Çamlıhemşin)

Tarih: 28 Ocak 2017 Cumartesi

Bu sene 10’su düzenlenecek kutlamalar için Uçaklı Ayder Yaylası Kardan Festivali Turumuzu kaçırmayın. 28 Ocak’ta hep birlikte Ayder Yaylası’nda buluşalım. 🙂