Rengârenk evleriyle süslü güzel ülke Yunanistan’ın meşhur Simi Adası’nda tatil… Yüzyıllardır denizcilik geleneğinden ödün vermeyen ve gitgide daha da popüler bir tatil cenneti olmaya devam eden bu atmosferde tatil yaparak kendinizi şımartmanın artık zamanı geldi. Oniki Ada’nın en küçüğü Simi Adası tüm güzelliğiyle yaza merhaba dedi bile.

ilkk

Kos, Rodos, Leros, Patmos, Tilos, Kalymnos ve Simi Oniki adalar olarak bilinir. Ada halkı geçimlerini sünger avcılığı ve gemi yapımından sağlıyor. Simi Adası tatilinde gemi yapımının halen devam ettiğini ve hatta Bodrum’a bile tekne satışının yapıldığını göreceksiniz. Rengârenk evleri yamaç üzerinde konumlanmış. Şayet Bodrum’da tatilde yapıyorsanız buradan kalkan teknelerle kısa sürede Simi Adasının güzelliğine ulaşabilirsiniz.

2

Şirin mi şirin Simi adasında gezerken arabaya ihtiyacınız olamayacak. Kısa yürüyüşlerle birkaç saatte adanın tamamını görebilirsiniz. Limanın sol tarafındaki Gümrük binası var, hemen arkasındaki Barok Çan kulesini mutlaka gezmelisiniz. Merkezine yolunuz düştüğünde 400 merdivenden yukarı kıvrıldığınızda Khorio Kasabası sizi karşılar. Ve tabi ki Yunanistan’ın meşhur pembe pembe begonvilleri arasındaki evleri gördüğünüzde bir kez daha aşık olursunuz buraya. Bizans Harabeleri, Agios Georgis Kilisesi ve Ortaçağ’dan kalma surlar buradaki gezinizde göreceğiniz diğer duraklar. Bir de unutmadan Simi Adasında Denizcilik müzesine uğrayıp denizcilik geçmişiyle ilgili her şeyi yakından görebilirsiniz. Geleyim o can alıcı plajlarına; Pedi Bay, Aghios Georgios’a gidip denizin o eşsiz güzelliklerine kendinizi bırakın. Plajlara ulaşım taksi veya botlarla çok kolay.

1

Simi Adasında ne yenir?

Buradaki turunuz boyunca birbirinden farklı yiyecek durakları çıkacak karşınıza. Keyifli bir yemek yemek istiyorsanız Simi Adasının meşhur Manos restoranına gidebilirsiniz. Lezzetli mi lezzetli Yunan mezeleri arasında inanılmaz bir sofra sizi bekliyor Manos’ta. Yer bulmak için sıkıntı yaşayabilirsiniz, ona göre önceden yerinizi ayırtın derim. Ayrıca sonradan bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız menüsünü oturmadan önce mutlaka inceleyin. Tercihinizi balıktan yana kullanmak istemeyenler Souflaki denen pide arası şiş kebabı veya tavuk çeşitlerini deneyebilir. Bir başka seçenekte deniz ürünlerinden yapılan makarnası.

4

Hem gönüllere hem de mideye hoş gelen Yunanistan’ın turistik Simi Adası herkesin mutlaka görmesi gereken büyülü bir atmosferde. Daracık sokakları, pastel boyalarla boyanmışçasına renkli renkli evleri, tavernaları kısacası her şeyiyle mükemmel bir destinasyon Rodos Turlarında sizi bekliyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here