Evet yanlış duymadınız tam da kruvasan’ dan bahsediyoruz. Hadi beraber şöyle bir düşünelim nasıl olduğunu; kat kat açılan hamuru tereyağıyla bütünleşiyor ve içine ne sürülen o çikolatasıyla da fırına yollanıyor. Hele ki bir de yerken verdiği o keyif yok mu? İşte o çıtır çıtır ses yanında da sıcacık bir kahve varsa değmeyin keyfine…

1

Fransa’ya olan yolculuğu 1830’lu yıllarda Avusturyalı bir askerin Paris’te pastane açması ile başlamış. Fransızlar bu lezzeti o kadar çok sevmiş ki tarifi tüm fırınlara yayılmış ve Fransızların sabah kahvaltılarında geleneksel bir lezzet olarak yerini almış.

4

Viyana’da doğup dünyanın birçok yerinde yaygın olan kruvasan, her gün çıkan çeşidiyle severlerinin yüzünü güldürüyor. Belki kiminiz çikolatalı tatlı olan şeyleri sevmezsiniz ama merak etmeyin kruvasanın tuzlu severler için seçenekleri mevcut. Bu kadar güzel satırları yazıyorken insanın canının istememesi imkansız gibi bir şey sanırım 🙂 İlerleyen saatlerde biz de bunu sıcak bir kahve eşliğinde gerçekleştiririz diye umuyorum.

2

Şimdi şöyle bir gözümüzü kapatalım ve hayallere dalalım. Arnavut kaldırımlı dar bir Fransız sokağın köşesinde olan küçük ama tatlı mı tatlı bir pastanenin önünde rengârenk sandalyelerle bezenmiş bir yer hayal edelim. Sabah erken kalkıp kahvaltı etmek için gidin mesela bu pastaneye. Bir de bakmışsınız ki ne göresiniz, ne tesadüftür ki karşınızda kruvasan. Ee daha ne diyelim. Şimdi tam da orada olmak vardı. Hayali bile bu kadar güzelken gerçeğine ulaşmak hiç zor değil emin olun. Sevdiklerinizle Avusturya Turlarına katılın, hem o güzel pastanelerinde tatlı tuzlu kruvasanlarından tadın hem de o güzel sokaklarında dolaşmanın hazzına varın.

Birbirinden güzel yurt dışı turlarına ve gittiğiniz her yerin lezzetlerine doymak istiyorsanız gelin tatilbudur.com’ un sizin için seçtiği otel ve turlarına bir göz atın.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here