Yurt dışı turları arasında en ilginç olanlarını sorsalar hiç düşünmeden Vietnam’ı da bu listeye dahil ederim. Avrupa kültürlerinin ve Japonya’nın birleştiği tarihi bir liman şehri Vietnam’ın başkentliğini Hanoi yapıyor. Buraya gitmeye karar verdiğinizde şayet hava durumuna önceden bakmazsanız bölgelere göre değişen havanın azizliğine uğrayabilirsiniz. Kuzeyine doğru gidecekseniz orada olmak için en uygun zaman sıcakların ve nemin fazla olmadığı kasım-şubat, güneyini ziyaret edecekseniz de kasım-mart ayları en güzel dönemleri. O zaman Vietnam Turlarına katılmak için nedenler neymiş bir de onları inceleyelim.

3

Ekonomik tatil: Vietnam Turlarına katılmak için sayabileceğim nedenlerin en başında Vietnam’da lüks bir tatil yapmak isteyene de çok güzel imkanlar var, ekonomik tatil yapmak isteyenlere de türlü türlü seçenekler olduğunu söyleyerek başlamalıyım. Burada karın doyurmak bile pahalı değil, sokak yemekçilerinden atıştırmalıklar da, lüks restoranların menüleri de gerçekten pahalı değil. Konaklama için fiyatlar bile uygun. Keyfinize göre oteller, hosteller, guestler ne ararsanız var ve ayrıca ucuz.

Farklı bir atmosfer görmek: Her yerin bir tarihi geçmişi, yaşanmışlıkları vs. gibi şeyleri olduğu gibi Vietnam’ın da farklı bir atmosferi var elbette. Yıllarca yabancı işgalcilerin elinde sömürülen, ezilen yoksullar Vietnam’da yaygın. Ama yıllar sonra ülke kapılarını ziyaretçilerine açmış ve içten karşılamaları ile oldukça misafirperver bir ülke haline gelmiş. Çat pat İngilizceleri olsa da gelen ziyaretçilerle sohbet etmeyi pek bir seviyor Vietnamlılar. Vietnam Turlarına katılmak için size güzel bir sebep daha.

4

Kahve üretimi yapan bir ülke: Kahveye düşkünlüğü olanlar yaşadı, Vietnam dünyanın en büyük ikinci kahve üreten ülkesi ama bu durum nedense çok fazla bilinmiyor. Durum böyle olunca Vietnamlılar için kahvenin önemi de haliyle büyük oluyor. Vietnam turlarına katılmak için bir neden arıyorsanız kahve cennetine düştüğünüz bir ülke de tatil yapmak çok keyifli olur derim.

Mekong Nehri: Vietnam turlarına katılmak için birçok nedenler başlığına yakışır bir rota yine Vietnam’dan. Güneydoğu Asya’nın hayat ağacı diyebileceğim Mekong Nehri denizle buluşup Mekong Deltasına dönüşmüş ve milyonlarca insanın burada yaşantılarını sürdürdüğü bir yer haline gelmiş. Tropikal iklimi, bembeyaz kumları, irili ufaklı köyleri ve kasabaları ile Vietnam’ın coğrafyası zengin mükemmel bir rotası Mekong.

2

Vietnam yemekleri: Tropikal meyvelerini bir tatsanız Vietnam turlarına katılmak için en güzel nedenlerinden birinin tropikal ikliminden çıkan lezzetleri olduğunu anlarsınız. Dünya’nın en güzel meyveleri burada desem yalan olmaz. Dragon fruit, Mangosten, Rambutan sayabileceklerimden sadece bazıları. O birbirinden leziz yemeklerinden tatmak istiyorsanız Vietnam restoranlarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Taptaze sebzelerinin deniz ürünleriyle birleştiği Vietnam mutfağında tavuk ve etin de önemi büyük ayrıca.

Olağanüstü mağaraları: Vietnam’ın her yeri ayrı bir güzel ama konu mağaraları olunca söylenecek çok şey var. Vietnam mağaraları ile dünyanın en etkileyici ülkeleri arasında olmayı fazlasıyla hak ediyor. Son Doong Mağarası çok geç keşfedilmiş olsa da Vietnam’ın gizli kalmış o güzelliğini anlatmaya yetiyor diyebilirim. Dünya’nın en meşhur mağaraları kategorisindeki Phong Nha Cave Son Doong Mağarasından sonra geliyor. Tam 44,5 kilometre uzunluğunda bu mağara ve Surprise Cave mağarası gibi dünyanın önemli yerlerini keşfetmeden dönmeyin.

5

Tatilbudur.com’un Vietnam Turlarına katıldığınızda burada hem ekonomik tatil yapın hem de keşfedilmeyi bekleyen tropikal lezzetlerini ve rotalarını mutlaka gezin, görün, tadın.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here