Karadeniz tatilinize biraz eğlence, biraz aktivite, biraz lezzet katmak istiyorsanız yapılacak tek bir şey var; Trabzon Uzungöl’e gitmek. Burada sayısız imkân bir arada. Doğaya karşı konaklama mı dersiniz? En güzel Karadeniz yemeklerinden tatmak mı? Yoksa eğlenceye doyamayacağınız aktiviteler mi? Uzungöl’de yapılacak çok şey var!

Karadeniz’İn güzelliğine güzellik katan, sayısız konaklama imkânı sunan ve en önemlisi hiç canınızın sıkılmayacağı bir atmosferde olmaya kimse hayır diyemez. Trabzon’un incisi Uzungöl her yeşilin olduğu mükemmel bir tatil imkanıyla en kısa zamanda sizi çağırıyor. Sadece bu kadar da değil! O eşsiz doğasında yürürken, tırmanırken ve içindeki yerleri keşfederken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Doğasında geçecek zaman içinde mis gibi havasını içinize çektiğinizde iştahınız açılacak ve o lezzetli yemeklerine karşı koyamayacaksınız. Bir de alabalığını düşünün şimdi, ne güzel giderdi değil mi? 🙂

1

Uzungöl’de pişen alabalıkların tadını başka bir yerde arasanız da bulamayabilirsiniz. O yüzden bu kadar meşhurdur buradaki restoranlar zaten. İnsanın içine huzur veren manzarasına karşı zengin bir köy kahvaltısına ne demeli? Uzungöl’e gitmek için nisan-ekim ayları yaz turizminin en yoğun olduğu dönemler. Yedi ay boyunca buraya gidip doya doya tatil yapabilirsiniz. Geri kalan beş ayda da kış turizmi oldukça talep görüyor Uzungöl’de. Kışın da tablo gibi bir Trabzon’da bir başka olur tabi. Burada en çok Doğu Ladini göreceksiniz. Kızılağaç, kestane, ceviz, karaağaç doğasını süsleyen diğer ağaç türleri.

Uzungöl’ün olmazsa olmaz yaylalarına gelince; Büyük Yayla, Haldizen Yaylası, Multat Yaylası, Veli Yaylası, Şekersu Yaylası, Balık ve Aygır Gölleri, Traşkapanı Yaylası, Tabanoz Yaylası, Lustra Yaylası, Derindere Yaylası Uzungöl gezi listenizde mutlaka olmalı.

3

Uzungöl’de aktivite

Uzungöl’ün en güzel özelliği sayısız aktiviteye sahip olması aslında. Buranın tadını çıkarmak istiyorsanız muhteşem doğasını daha yakından keşfetmek için keşif yürüyüşlerine katılın. İsteğe bağlı olarak jeep safarileri de öneriler arasında. Kamp kurabilir, tırmanış ve olta balıkçılığı yapabilirsiniz. Doğanın içinde güzel kareleriniz olsun istiyorsanız fotoğraf çekme aktivitelerine katılabilir, Uzungöl’deki her anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Yeme-içme

Karadeniz mutfağının yemekleri başı çeken mıhlama burada da vazgeçilmezlerden. Akçaabat köfte, lahana çorbası da ardından takip eder. Tercihinizi balıklarından yana kullanmak istiyorsanız Uzungöl’ün vazgeçilmezi alabalığın keyfini mutlaka çıkarın derim. Güzel bir ziyafet çektikten sonra tatlı olmazsa olmaz değil mi? Tavşankanı bir çayla beraber buranın yöresel tatlısı sütlaç şahane bir seçim olacaktır. Laz böreği, pestil ya da pekmez de sofraların baş tacı. Trabzon’la ilgili daha fazla bilgi edinmek için Trabzon’da yapılacaklar listesine bir göz atın.

ilk

Siz de bu atmosferde yani Uzungöl’de olmak için sabırsızlanıyorsanız yaz turizmi zamanıyken Karadeniz Turlarına katılmalısınız. Buradaki tatiliniz bittiğinde eminim anlatacak çok şeyiniz kalacaktır geriye. Tabi çektiğiniz fotoğraflarda cabası. 🙂

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here