Doktor doktor gezip çözümü başka yerlerde arayanlardansanız bir de birçok hastalığın üstesinden gelebilen Türkiye’nin termal sularını denemeye ne dersiniz? Birçok hastalığın kurtarıcısı termal sular ülkemiz için tabiri caizse veli nimet. Peki siz şifa bulmak için hala neyi bekliyorsunuz?

Kaplıca suları tıpkı maden suyu gibidir. Şifa bulmak için bile bu sulardan içenler var. Türkiye bu konuda cennet adeta. Termal Otellere yakın zamanlarda gitmeyi planlayanlara önerim; buralara kısa bir hafta sonu tatili için değil, 7-10 arasında kalırsanız vücudunuza asıl o zaman yararlı olduğunu göreceksiniz. Vücudunuzun rahatladığını, ruhsal olarak dinlendiğinizi göreceksiniz. Eskiden termal sulara gitmek için kış ayları beklenirmiş, ne kadar doğru olduğu tartışılır tabi. Ama termal sulara gitmek için illa ki kış soğukları gerekmiyor bence, çok sıcaklar bastırmadan dinlenmek için bile kalkıp gidilmeli buralara. O bir haftalık tatil bakın ne de iyi gelecek size. Şimdi Türkiye’nin termal suları nerelermiş bir de onları inceleyelim.

Tuzla Kaplıcaları

tuzla

Türkiye’nin termal sularında ilk sırayı İstanbul almışsa Tuzla Kaplıcalarını hemen söylemeliyim. Tuzla Kaplıcaları bizim en bilindik duraklarımızdan. Buraya gitmeden önce Tuzla Otellerinden hemen yerinizi ayırtın. Suyunda sodyum oranı fazla olduğundan özellikle astım hastalıklarında birebir.

Kızılcahamam Kaplıcaları

ankara

Ankara’nın soğuk kış günlerindeki vazgeçilmez durağı Kızılcahamam Kaplıcaları. Ankara’ya bir saat ötedeki Kızılcahamam’a gidenler bilir; doğal maden suları ile en çok bilinen Türkiye’nin termal sularından biridir burası. Bir haftalık tatilinizde mis gibi doğası, temiz havası içinde huzuru bulacağınız bir atmosfer var burada. Sindirimi kolaylaştıran mideyi rahatlatan sularına kesinlikle gitmelisiniz.

Oylat Kaplıcaları

bursa

Türkiye’nin termal sularında bir diğer durak Bursa’dan. Bursa Otellerinde konakladığınızda İnegöl’e çok yakın mesafedeki Oylat Kaplıcalarına gidebilirsiniz. Eşsiz doğası arasında huzurla kendinizi baştan sona yenileyeceğiniz bir yer Oylar Kaplıcaları. Buraya gittiğinizde çevredeki gezilecek yerlerini de mutlaka görmelisiniz. Oylat mağarası buraya giden herkesin görmeden dönmemesi gereken bir durak. Hem sıcak hem soğuk şifalı sularında şifayı bulacağınız huzurlu bir ortam burası.

Sandıklı Kaplıcaları

afyon

Afyon deyince akla gelen ilk yerlerden Sandıklı Kaplıcaları. Türkiye’nin termal suları nerededir diye sorulduğunda Afyon meşhur şifalı sularıyla ilk sıraları alır. Türkiye’nin her bir yanından akın akın gelen insanlar buraya tedavi olup şifa bulmaya gider. Ayrıca dünyaca ünlü çamur banyoları da Sandıklı Kaplıcalarında. Burası için gençlik iksiri diyebiliriz aslında. Cilt tedavisi, romatizmal ağrılar, böbrek hastalıkları, solunum ve kadın hastalıklarına kadar her şeyin şifasını burada bulacaksınız.

Karahayıt Kaplıcaları

pamukkale

Denizli’nin Pamukkale’den sonra en çok talep gören yeri Karahayıt. Burası diğer kaplıcaların aksine kızıl rengiyle hayrete düşürüyor. Demir oranı yüksek metamorfik kayaların arasından çıktığı için rengi kızıl. Suyu kızıl olduğundan havuzun suyu da bu şekilde. Cilt hastalıklarının tedavisi için Karahayıt Kaplıcalarına gidenler suyundan ve toprağından şifa bularak geri dönüyor. Konaklama için en yakın Pamukkale Otellerini seçebilirsiniz.

Karacasu Kaplıcaları

Türkiye’nin termal suları ulaşımı kolay bir bölgeden yani Bolu’dan. Termal sularıyla meşhur olduğu için turizme de çok büyük katkısı olduğu kesin Karacasu Kaplıcalarının. Suyunda mineraller oldukça fazla olduğu için cilt lekeleri ve hastalıkların tedavisi içinde etkili. Bolu’nun kendine çeken doğası arasında vazgeçilmez bir durak burası. Yemyeşil doğasıyla Bolu Otellerinde kaldığınızda Karacasu Kaplıcalarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buraya gelen yerli-yabancı turistler bu şifalı sulardan şişe şişe doldurup öyle dönüyor. Aylarca dursa da değişmeyen tadıyla Karacasu Kaplıcaları gerçekten görülmeye değer bir yer.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here