Tunus gezilerinin en popüler rotası Sidi Bou Said, Tunus gezinizde en çok hoşunuza gidecek adres olacağından eminim. Şehir merkezinden sadece 20 km uzaklıktaki kasaba ülkenin turistin bölgesi. Sidi Bou Said’i turlarken Yunanistan’a olan benzerliği dikkatleri fazlasıyla üzerine toplamaya yetecek. Tunus merkezindeki taksi veya trenle buraya ulaşmak çok kolay. Hadi hep beraber Sidi Bou Said’e.

1

Tunus deyip geçmeyin, önceden görmüş olanlar bilir burada yatan hazinelerini. Sidi Bou Said bu durumu fazlasıyla kanıtlar durumda bence. Akdeniz’in masmavi, eşsiz manzarasına karşı bir güzelce kurulmuş bu eşi bulunmaz şehir, uzaktan bakıldığında bile harikulade. Bembeyaz mavi panjurlu evleri, begonvillerle süslü sokakları dediğim gibi tıpkı Yunanistan Turlarına katılmışsınız gibi bir his bırakacak siz de. Sokaklarında turlarken sıralı kafelerinden bir tanesini gözünüze kestirin ve kurulun bir güzel. O havasını bir koklayın. Hatta benim size bir önerim hazır mola vermişken Tunus’un meşhur içeceği the a la menthe yani buranın nane çayının tadına bakmalısınız derim. İçmelere doyamayacaksınız, bittikçe yeniden söyleyeceksiniz.

ilk

Akdeniz’in masmavi sularına karşı Tunus’un yamaçlarında sıralı mavi cumbalı, sarmaşıklı evlerinde ve kafelerinde dolaşmak çok farklı bir deneyim olacak. Sidi Bou Said ismini nerden almış? diye soranlar vardır mutlaka. Şehir adını 13. yy başlarında burada yaşamış çok önemli bir din adamından almış. Sidi Bou Said’de alışveriş için çok güzel hediyelik eşya dükkânları var. Seramik, hediyelik, halı bunlar şehirde çok meşhur. Tabi yeme-içme için aperatif olabilecek kafeler de alışverişinizden sonra soluklanmak için mükemmel bir seçim olabilir. Sidi Bou Said’de öylesine işli öylesine güzel kapıları var ki, gördüğünüz andan itibaren yanına gidip kare kare fotoğraflarını çekmeden oradan geri dönemeyeceksiniz. Kapıları kimi zaman beklenmedik bir avluya, kimi zaman bir kafeye, kimisiyse bir sanat atölyesine açılıyor. Ama ne var ki çıkılan yerleri farklı olsa da ortak tek yanı mükemmel el işçiliği. Sidi Bou Said’de bütün bu söylediklerimi kendi gözlerinizle gördüğünüz zaman aslında bu cümlelerde yazılanların az olduğunu anlayacaksınız.

2

Diğer yurt dışı turları gibi keyifle tatil yapacağınız Tunus’da yaşayan halkın en büyük geçim kaynağı yerli-yabancı turistlerin katıldığı cruise gemileri. Gelirlerini bundan çıkarıyorlar. Şehrin taş döşeli begonvilli sokaklarında turlarken orada Sidi Bou Said’de olduğunuz için her an çok şanslı olduğunuzu hissedeceksiniz. Benim size tavsiyem; buranın meşhur nane çayından içmeden, o kafelerinde oturmadan, hediyelik eşyalarından almadan, el işçiliği kapılarını keşfetmeden şehirdeki turunuzu tamamlamayın. Bu sıraladıklarım Sidi Bou Said için sadece bazıları. Gidip görmeyi farklı şeyler keşfetmeyi de size bırakıyorum. Kısacası demem o ki farklı deneyimlerin ülkesi Tunus Turları akıllardan çıkmayacak en güzel rotalarıyla sizinle. Sidi Bou Said bunlardan sadece biri.

3

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here