Yurt dışı Turları dendiğinde aklımıza ilk gelen istikametlerden Tayland yine kendi gibi eğlence dolu, farklılıkların yaşandığı bir festivaliyle karşımızda. Songkran Festivali’ni belki bazılarımız duymuştur, duymasa da bu yazıdan sonra duyulacağı kesin. Siz de benim gibi ilk duyunca merak edenlerdenseniz o zaman keyifle yazıyı okumaya.

1

Songkran Festivali sıcacık kumların, turkuaz renkteki denizin, tropikal iklimin en güzel yaşandığı ülke Tayland’ın en ünlü festivallerinden. Her yıl nisan ayında kutlanan bu festivale dünyanın her yerinden binlerce insan akın ediyor. Ülkenin en sulu, en eğlence dolu Songkran Festivali dolu dolu 3 gün boyunca coşkuyla kutlanıyor. Eğer bu eğlence dolu dakikaların içinde siz de olmak istiyorsanız çok geç olmadan Tayland Turlarına katılın.

Songkran Festivali, Taylandlıların ve buraya gelen turistlerin büyük büyük su tabancaları ya da testileri ile halkı ıslatma savaşını içeriyor. Evet ilk duyduğunuzda belki çok şaşıracak hatta korkacaksınız ama gerçek olan bir şey var ki; Taylandlıların eğlence dünyasında olmak unutulmaz günlerin yaşanması anlamına geliyor bence. Tayland’da delicesine geçen Songkran Festivali’nin en güzel olduğu şehirler; Khao San Road ve Silom bölgeleri diyebilirim. Yani kısacası özetleyecek olursam bu festivalin amacı üç gün boyunca yapılan su savaşları aslında. Burada bir köşede oturup izleyeyim diyorsanız şimdiden söyleyeyim, bu çok zor hatta imkansız.

Geleyim Songkran Festivali’nin amacına; yeni yılın yenilik ve temizlenme anlamına geldiğini hepimiz biliriz. Geçmişte bu zamanlarda tapınaklardaki Buda heykelleri bir seremoni eşliğinde yıkanırmış. Taylandlıların inancına göre iyi şans getirmesi için yaşlıların ya da arkadaşlarının ellerini yıkarlarmış ama zamanla bu durum git gide büyümüş ve ülkede su savaşları haline dönüşmüş. Yani her yaptıklarıyla kendilerinden fazlasıyla bahsettiren halk bunu da eğlence dolu dünyalarına eklemiş diyebilirim aslında. Bence gayet de güzel olmuş, yılın en güzel aylarından biri olan nisan ayında eğlenceye dair çok şeyler düşünüp yurt dışında olma planlarınız olursa Songkran Festivali size kapılarını sonuna kadar açıyor. Unutulmaz tatilin yaşandığı Tayland, adından fazlasıyla bahsettirmeyi her fırsatta başarıyor.

Tüm dünyanın sırılsıklam olduğu festival, fillerin hortumlarıyla ve festivalde olan herkesin birbirini su tabancalarıyla ıslattığı Songkran Festivali’nin renkli dünyası için geri sayım başladı bile. 13 – 15 Nisan tarihleri arasında Songkran Festivali’ni kaçırmayın!

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here