“Tatile sık gidenler neden daha başarılı olur” diye sorarsanız dünyanın çeşitli yerlerinden edindikleri deneyimleri yaşamlarına aktardıklarını göz önüne alırsak bu soruya en güzel cevaplardan birini vermiş oluruz. Peki bu cevabın dışında başka ne gibi başarılar bunlar. Tüm bunları bir arada listelediğimiz yazımızı okumadan geçmeyin.

Değişim şart

Çok gezenler etrafındaki yeniliklere hep açık kişilerdir. Farklı yerler görmek ve farklı insanlarla tanışmak onların olmazsa olmazlarındandır. Bunu yaparken hiç sıkılmazlar, yeni fikirler ve yeni düşünce tarzlarını benimseyen bu kişiler hayata daha iyi odaklanır.

Güven sorunu olmadan hayatın tadını çıkarmak

Tatile sık gidenler şüpheci bir yaklaşım sergilemez. Yurt dışına seyahat etseler bile karşılarına çıkabilecek sorunlara karşı her zaman çözüm odaklı yaklaşırlar. Yani hayatı kontrol etme çabası yerine güven duymak ilişkilerinde daha başarılı olmalarının en büyük kanıtı.

İmkânlar karşısında benimsemeyi tercih etmek

Zorluklar hayatımızın her anında olabilir. Önemli olan neye nasıl yaklaştığımızdır. İşte çok gezen kimselerin en büyük sorunu gibi görünen imkânlar bazen arzu ettiğimiz gibi olmayabilir. Malum her ülkenin kendine özgü gelenekleri ve kültürleri var. Bunlara karşılıkta yapacak tek bir şey kalıyor geriye, karşımıza çıkan imkânlar karşısında pratik çözümler üretebilmek.

Herkesi olduğu gibi kabullenmek

Seyahat severler sürekli yeni insanlarla iç içedir. Haliyle de kültür farklılıklarının tam ortasındadırlar. Yeni fikirler edinebilmek için sürekli araştırma içinde olanlar gezginciler farklılıklara açık olan ve herkesi olduğu gibi kabul eden kişilerdir. Bunu anlamanın en güzel yolu da herkesle sohbet içinde olduklarından anlayabilirsiniz. Onlar için gittikleri her ortamda arkadaş edinmek keyif verici bir duygudur.

Sağlıklı ilişkiler kurmak

Çoğumuz için zorlayıcı görünen insan ilişkileri tatile sık çıkanlar için sorun olarak görünmez. Kimin ne anlattığını tam olarak anlayana kadar dinlemek onların yaşam tarzıdır. İşte bu yüzden insan ilişkilerinde başarılı olurlar. Sağlıklı iletişimin en önemli kuralı, karşımızdaki insanın ne anlattığını tam olarak dinleyip anlamaktan geçtiğini unutmayın.

Empati kurmak

Neden empati kurarız? Hayatı daha az yargılamak için tabi ki. O yönümüzü güçlendirmenin en güzel kuralı da budur zaten. Bu sayede işlerimiz daha çabuk yürür ve karşımızdaki insanın ne anlattığını anlayabilmek için ilk önce kendimizi onun yerine koyabiliriz. Tatil severlerin olmazsa olmazlarından bir kuraldır empati kurmak.

Duyguları kontrol edebilmek

Bizi sıkıntıya sokan faktörlerin başında gelen duygu kontrolünü tam olarak ele alabilirsek hayatı daha az sorgular oluruz. Stres, sıkıntı bunlar bizi daha az etkiler. Mesela bindiğimiz uçak pek konforlu olmayabilir, ya da kaldığımız otelde gereğinden fazla insan vardır. İşte bu gibi nedenler o anlık bizi sıkıntıya sokabilir ve tatilimiz zehir olabilir. Bu gibi durumlarda yapılabilecek en güzel şey duyguları kontrol altında tutabilmektir. Gezginciler çok gezdikleri için her anlarında bu tür şeylerle karşılaşabilirler. Ama o olumsuzlar karşısında artık duyguları dizginlemeyi öğrenmişlerdir ve önlerine çıkabilecek zorlukların üstesinden daha kolay gelirler.

Anın tadını çıkarmak

Bulundukları her yerde anın tadını doya doya çıkarmayı başaran gezginciler gittikleri yerde karşılaşacakları zorlukları bilerek yola çıkarlar. Durumlar kısıtlı olsa bile her şeyden ayrı bir zevk almayı bilirler. Böyle kişilerle birlikte yola çıkanlarda tatil boyunca her şeyden memnun kalır.

Paranın önemi

Tatile sık çıkanların cebinde çok para olacak diye bir kural yok. Olsa bile akıllı harcama yapılırsa paranın nereye gittiğini de düşünmezler. Gittiğiniz yer bir yurt dışı ülkesi ise bütçenize uyacak bir yerde konaklamanız gerektiğini unutmayın yeter.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here