Tatilleri anlamlı kılan temalar nelerdir? Deniz, güneş, kum ve tabi bir de nerede olduğunuz. Bu hepsini toplayıp tatilde yapılabilecek aktivitelere bir de kitap okumayı eklersek tadından yenmez doğrusu. Özellikle kitapseverleri çok ilgilendirecek bu yazı. Tatilin amacı sadece deniz, güneş, kum üçlüsünden ibaret olmadığını her fırsatta söylerim. Bir düşünün şimdi, güneş tepenizde, kumlara uzanmışsınız ve elinizde okumalara doyamadığınız bir kitap. Hayali bile ne kadar hoş değil mi? Güzel bir hayalin ardından şimdi o merak edilen tatilde okunabilecek kitaplar listesiyle tanışma zamanı.

Uzanma Sanatı, Bernd Brunner

Tatilde okunabilecek kitaplar 2016 raflarında göze çarpan Bernd Brunner adlı yazarın Uzanma Sanatı kitabı şimdilerde çok moda. Bu kitabı okurken nasıl dingin bir şekilde uzanıyorsanız bu kitabın asıl konusu da bu işte. Uzanırken hayal kurarız, vücudumuz daha az enerji harcar, sakinleşiriz, sevdiğimizi düşünürüz mesela ya da sizin yaptığınız gibi elinizde Uzanma Sanatı, bir yandan sıcacık gülümseyen güneş altında güneşlenmek. Bu yaz aylarında sizi daha da dinginleştirecek bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Be a traveler not a tourist

Hep Lunapark, Bahadır Cüneyt Yalçın

“Biz ancak kimsenin kaybetmediği bir ringte kazanabiliriz” diyen Bahadır Cüneyt Yalçın, Hep Lunapark kitabıyla tatilde okunabilecek kitaplar listesinin başlarında yerini alıyor. Öylesine keyif verici şeyler katmış ki yazar bu kitaba, kitabın bir de ‘Yok Öyle Kararlı Şeyler’ diye güzel mi güzel bir şarkısı var. Eğlenceli karakterlerle dolu bazen hüzünlendirecek, bazen düşündürecek, bazen de kahkaha attıracak bu kitabı sıcak yaz günlerinde elinizin altından eksik etmemelisiniz.

8-9 Senedir Kendimi İyi Hissetmiyorum, Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit’in acılı karakterler içinde akıp giden bir hikâyesini konu alan bu kitap, tatilde okunacak kitaplardan biri. Belirsiz bir kentin hiç bilinmeyen bir sokağındaki Thunder & Shadows kahvehanesinde geçiyor konu. Bu yaza keyifli okuyacağınız sürükleyici bir kitap olacağı kesin.

Annemin Öğrettiği Şarkılar, Marlon Brando

Yaz tatilinde okunacak kitaplar listesini süsleyen Annemin Öğrettiği Kitaplar, sinemaların unutulmaz oyuncularından Marlon Brando’nun hayatı konu alınmış. Çocukluğundan başlayıp ada hayatına, tiyatrodan sinemaya nasıl geçtiği, aşkları, yakın çevresine kadar her şeyi mükemmel şekilde anlatmış. Kısacası gerçek bir yaşanmışlık hikâyesi Annemin Öğrettiği Şarkılar kitabında.

open book with a coffee cup and a wooden table

Dün, Bugün, Yarın, Bütün Hayatım, Sophia Loren

Geçmişten bugüne yaşanmış her şeyi konu alan Sophia Loren Dün, Bugün, Yarın, Bütün Hayatım kitabıyla tatil için kitap önerileri arasında. İkinci Dünya Savaşı’nın İtalya’sında büyük zorluklar içinde büyümüş bir kız olan Sophia’nin değişen hayatı, güzellik yarışmasında dereceye girmesi, kendinden yaşça büyük Carlo Ponti ile evliliği anlatılıyor. 60 yıl içinde oyunculuk, kariyer hayatı kısacası merak edilen her şeyi bu kitapta gizli.

Yüzyılın Aşkları, Can Dündar

Yaz tatilinizde aradığınız aşkı bulmak istiyorsanız aşk temalı bu kitabın her satırını sindire sindire okumalısınız. On aşk öyküsü birden anlatılmış Yüzyılın Aşkları’nda. Mustafa Kemal’le Latife, Nazım’la Piraye gibi yakından tanıdığımız ve efsaneleşmiş aşklar bunlar. Aşk acısından yazılmış şiirler ve daha neler neler. Can Dündar’ın anlatımıyla zenginleşmiş bu kitap en derin aşkların kitabı adeta. Aşk hayatınızı bir kez daha düşündürecek Yüzyılın Aşkları kitabını okumak için arzuladığınız tatil planlarını yapmaya başlayın.

Shakespeare’in Titremesi Orwell’in Öksürüğü, John J. Ross

Dünyaca bilinen yazarların hastalıkları, tedavi süreçleri Shakespeare’in Titremesi Orwell’in Öksürüğü’nde anlatılmış. O zamanlarda antibiyotik olmadan nasıl tedavi oldukları, biyografilerine dair her şeyi ilk kez bu kitaptan duyacaksınız. Orwell, Melville, Milton, Swift, Joyce… Tanıdığımızı düşündüğümüz yazarların bilinmeyen tüm yanlarını soluksuz okuyacağınız bu kitap tatilde okunabilecek kitaplardan biri.

is reading time

Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir

90’lı yıllarda akıllı telefonların, tabletlerin olmadığı o yıllarda çocukluklarını doya doya yaşayan mahalle çocuklarının eğlence dolu hikâyeleri konu alınmış Mahalleden Arkadaşlar’da. Selçuk Aydemir eğlendirirken düşündüren bu güzel kitabında 9 yaşında bir çocuğun para kazanmak uğruna verdiği çabası, yediği kazıkları, hepimizin özlem uyduğu o mahalle hayatına dair aklınıza gelebilecek her şeyini anlatmış. Anılarla dolu 90’lı yıllara sizi döndürecek bu kitabı tatilde yanınızdan ayırmayın.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here