Nihayet yoğun geçen iş temposunun ardından beklenen tatilin gelmesine sayılı günler kaldı. Çoğumuzun beklediği hatta rüyalarında bile hayalleriyle yaşadığı keyif dolu tatil için gideceğiniz yeri önceden seçtiniz ve yola doğru koyulmayı bekliyorsunuz. Burası işin en keyif verici tarafı, özellikle tatilin son günlerinde tatil sonrası sendromu sarar içimizi. Keşke hiç dönmesem diyesimiz gelir. İşte bu içimizi kemiren tatil sonrası sendromu için ne yapmalı sorusuna en güzel cevaplar sizi bekliyor. Keyifli okumalar. 🙂

  • Tatil dönüşünü son güne bırakmayın!

Tatil sonrası sendromunu yenmenin ilk kuralı tatil dönüşünü son güne bırakmamak. En azından işe başlamadan iki gün önceden evinize dönerseniz hem dilediğiniz kadar dinlenebilir hem de dün neredeydim bugün neredeyim havasından olmazsınız. Yoğun başlayacak ilk iş gününe daha zinde bir şekilde başlamış olursunuz böylelikle.

young woman ready to travel with her suitcase

  • Ev işlerine mümkün olduğunca geç başlayın!

Daha dün tatildeydim bugün ev işlerinin başında ne işim var demektense ev işlerinize ne kadar geç başlarsanız işe başlama süreciniz bir o kadar keyifli olur. Hepimizin yapmakta sorumlu olduğu o işlere başlamak için keyfinizin yerine gelmesini bekleyin, sonra kaldığınız yerden nasılsa devam edeceksiniz. Evimiz rahat edebileceğimiz en mükemmel yer olsa da özellikle keyifli geçen tatil sonrası için pek de keyifli olduğunu söyleyemeyiz. Zorlu başlayacak iş hayatına verimli bir başlangıç yapmak için bol bol dinlenin, sonrası zaten kendiliğinden gelecek.

Portrait of a Woman Mopping Floor

  • Tatil sonrası önceliğiniz tamamen kendiniz olmalı!

Tatil sonrası sendromunu üzerinizden atmanın altın kurallarından biri de kendinize zaman ayırmanız. Yapmakta zorunlu olduğunuz işleri o anlık bir kenara bırakıp dışarı çıkın ve güzel havanın tadını çıkarmaya bakın. Yanınızda eşiniz, sevgiliniz ya da kafa dengi bir arkadaşınızla gideceğiniz her yer, dilediğiniz her etkinliği yapmakta özgür olduğunuzu unutmayın. Tatilden yeni dönmüş olabilirsiniz ama tatili döndükten sonra da devam ettirebilmek sizin elinizde, unutmayın. 🙂

  • İşe başlamak için kendinize zaman verin!

En çok yapılan hatalardan biri de döner dönmez işe başlamaktır. Bir gün öncesinden döndüğünüz o tatili heba etmek istemiyorsanız 1-2 gün daha fazladan izin almaya bakın. Bu sizin daha motive bir şekilde işe başlamanıza yardımcı olacak. Psikolojiniz işe başlamaya kendinizi daha kolay hazırlar böylece. Kimse yakanızdan tutup hemen iş başlamalısın demiyor, burada yönetim tamamen size kalmış.

Festival vibes

  • İşe güzel bir başlangıç yapmak için en güzel halinizle gidin!

Tatil dönüşünde yaptığımız hatalardan biri de işe başlıyorum deyip en kötü halimizle işe başlamak olur bazen. Tatilde en güzel kıyafetlerimizi giyeriz giyinmesine de işe başlarken tatildeki kişi gider yerine başka biri gelir sanki. Tatil sonrası sendromunun yine altın kurallarından biridir oysaki şık giyinip işe gitmek. Hazır yanmış bir güzel bronzlaşmışken çevremizden gelebilecek iltifatları geri mi çevirelim yani. İşe başladığınız ilk gün en güzel kıyafetlerinizi giyin ki motivasyonunuz daha çok artsın.

Business couple outdoors meeting

Önümüzde dolu dolu tatil yapmamız için güzel bir Kurban Bayramı tatili var. Şimdi bırakın işi düşünmeyi ve sadece tatile odaklanın. Kimbilir ne altın sarısı kızgın kumlar, masmavi koylar sizi bekliyor olacak. Henüz bir tatil planı yapmadıysanız size yardımcı olacak Kurban Bayramı Turlarını incelemeden geçmeyin.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here