Tatile çıktığımızda gezilecek yerlerin dışında yemekleri de bizi cezbeder. Büyük restoranlardan ziyade sokak lezzetleri ayrı bir güzel gelir nedense. Ee gezmek aç açına olamayacağına göre sokaklarda satılan o güzellikler gözlerden kaçmıyor değil. O zaman şimdi o güzel lezzetleri beraber keşfetme zamanı…

Paris

Paris’in o büyülü atmosferinin karşısında etkilenmemek elde değil. Birbirinden şık gösterişli restoranlar göze çarpsa da nedense sokak lezzetleri daha çok cezbediyor insanı. Paris Turlarına katıldığınızda sokaklarında şöyle bir gezintiye çıkın. Siz o sokaklarda kaybolsanız bile eminim ilginizi çeken bir lezzetle karşılaşacaksınız. Mesela bunun bir krep olduğunu düşünün. Paris’in tam orta yerinde krepçiler sokağı olduğunu biliyor muydunuz? Rue du Montparnasse bu sokağın adı. Tadına baktıktan sonra bir daha asla unutamayacağınız bir lezzet haline dönüşecek diyebilirim. Canınız krep mi çekti, bir çılgınlık yaparak adresiniz belli bundan sonra.

1
Paris’te krep

New York

Gezmelere doyamayacağınız hatta gezerken yorgunluktan ne olduğunuzu şaşıracağınız ülke New York. Görselliği her zaman ön planda olan lüks yaşantısından ödün vermeyen New York’ta özellikle fastfood vazgeçilmez sokak lezzetleri arasında. Hamburgerler, sandviçler, donutlar, kızarmış tavuklarla tam bir mide ziyafeti çekilen bir yer burası. Bunların başında daha çok hotdoglar ön planda. Neredeyse her köşe başında arabalı hot dogculara rastlamak mümkün. Amerika Turlarına katıldığınızda bu lezzetleri denemeden dönmeyin.

2
New York’ta hot dog

Brüksel

Ne kadar soğuk bir ülke olsa da kültürel, yaratıcı ve çeşitliliği yönlerinin güçlü olmasıyla o kötü imajından kendini sıyırıyor Brüksel. Çok fazla restoran var bu ülkede ama sokak lezzetleriyle de bizi cezbediyor. Şu an ismini bile söylerken kendimi zor tuttuğum bir lezzeti var ki o da külahta satılan bol ketçaplı patates kızartması. Çocuk bile yapar patatesi diye düşünmeyin. Belçika Turlarına katıldığınızda mutlaka denemelisiniz bu lezzeti, işte o zaman anlarsınız ne demek istediğimi. Brüksel’de söyleyebileceğim sokak lezzetlerinden biri de Belçika’da ün salan waffle. Sokak aralarında minibüslerde hazırlanan taptaze waffle’lar tadına bir kere bakanların bile gözdesi olmuş ülkede.

3
Brüksel’de waffle

Vietnam

Bilinen lüks yaşantıdan kendini en güzel sıyıran ülkelerden bir de Vietnam. Burada yeşilin her tonunu bulacağınız ormanlar, yerel pazarlar ve keşfedilmeyi bekleyen daha birçok yeriyle Vietnam Turlarına çıkmanın tadı bir başka. Buranın sokak lezzetleri arasında neler yok ki. Erişteli çorbalar mı dersiniz, birbirinden farklı sandviçler mi daha neler neler. Vietnam’a gittiğinizde gözünüzden kaçmayacak bir lezzet var ki o da bildiğimiz pilav. Ama öyle sade olarak değil tabi ki, kendi zevkinize göre pilav üstü lezzetleriyle çıkıyor karşımıza. Mesela sosla kavrulmuş kaburga parçalarıyla bir pilav tam size göre olabilir. Kurbağa deyip geçmeyin, burada kızarmış kurbağa denenmesi gereken lezzetler arasında.

4
Vietnam’da sandviç

Tokyo

Japonya’nın hareketli şehri Tokyo. Yorulmak nedir bilmeyen bu ülke bildiğimiz Japon sanatlarının da merkezi. Japonya Turlarında gezilecek o kadar yeri var ki biraz ara verip nerede ne varmış bir bakalım. Sokak lezzetleri arasından yine güzel bir seçenek çıkıyor karşımıza. Burada özellikle ramen çok meşhur. Buğday unu ile yapılan ince eriştelerin et ya da balık suyuyla haşlanmasıyla ortaya çıkan bir lezzet. Buranın Tsukiji pazarını ziyaret ettiğinizde daha bir sürü lezzet sizi bekliyor Tokyo’da.

5
Tokyo’da erişte

Kısacası bilemediğimiz daha neler var bu yurt dışı turlarında. Hiç ummadığınız bir zaman da hiç umulmadık lezzetler çıkıveriyor işte böyle. Siz de sokak lezzetlerini sevenlerdenseniz tatilbudur.com’un size özel turlarını mutlaka ziyaret edin.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here