Bulgaristan’ın güzel başkenti Sofya; yakın, ucuz, güvenli ve oldukça keyifli gezilesi bir yer. Tam bir turizm merkezi desek yeridir. Kış mevsimlerinde kayak yapmanın tadı bir başka oluyor burada. Gitme fırsatım henüz olamadı ama ne kadar güzel olduğuyla ilgili yakınlarımdan defalarca duymuşluğum olan bir yer.

1

Bulgaristan Turları’ na gittiğinizde son derece memnun kalacağınızdan eminim. Hareketli mi hareketli Doğu Avrupa başkenti olan şehir, güzel Ortodoks kiliseleri, Avrupa ve Komünist tarzındaki mimarisi, eğlencesi ile gezilecek ve görülecek yerler sıralamamın başlarında Sofya. Özellikle kış aylarının içinde olduğumuz şu günlerde Sofya’nın en önemli avantajı, hemen yanı başında Vitosha Dağları’ndaki kayak merkezine şehirden en hızlı ve kolay şekilde ulaşılabiliniyor olması.

2

Gelelim Sofya’da hava durumuna; nemli bir kara iklim görülüyor burada. Sofya’ya kış aylarında gidenler her günün karın olmadığını söylüyor. Kışın hava sıcaklığı -15’lerde hissediliyor ve sık sık sisli bir hava hakim. Aralıktan mart aylarına kadar kayak merkezleri dolup taşıyor Sofya’da. Yazın inanılmaz bir sıcaklık olsa da başkent yüksek olduğundan biraz daha serince. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında çok değişkenlik söz konusu ama yine de turlara katılmak için en uygun zaman bu diyebilirim.

3

Sofya’ya kendiniz gittiğinizde en çok dikkatinizi çekecek olan şey buranın ucuz olması. Konaklama yapacağınız oteller bile gayet uygun burada. Tabi konaklama yaptığınız otelin lüks olup olmamasına da bağlı bir durum bu. Ben olsam lüks otellerinden ziyade daha uygun olanları tercih ederdim, geriye kalan parayla da Sofya’da gezilecek ve görülecek yerlerini baştanbaşa gezerdim. Otellerden ziyade burada daire de kiralanıyor. Birbirinden farklı küçük ama gayet şık dairelere günlük ücret ödüyorsunuz.

5

Yemeklerinden bahsedecek olursak; Bulgaristan mutfağında çok farklı birçok kültürün etkisi var diyebiliriz. Slav, Balkan ve Osmanlı mutfağı bunların başında. Çok kültürlü bir mutfağı olduğundan burada aç kalmayacağınız kesin. Sofya mutfağına baktığımızda et ve sebze yemeklerini her daim bulabiliriz burada.

6

Sofya’da gezilecek ve görülecek yerlere baktığımızda; Aziza Sofia Kilisesi, Alexander Nevski Katedrali, Ulusal Arkeoloji Müzesi, Kodi Seyfullah Efendi Camii, Sofya Hayvanat Bahçesi en güzel ve en önemli yerleri.

7

Sofya’nın gece hayatı; hareketli olduğundan tatil severlerin en çok tercih sebebi desek yeridir. Tabi sadece Türkler değil başka birçok ülke burayı sırf bu sebepten tercih ediyor. Akşam dışarı çıkmak isterseniz aklınıza gelecek ilk yer, Vitosha Bulvarı. Bu caddede birçok restoran, bar, kafe bulabileceğiniz gibi eğlence düşkünleri için de gece kulüpleri ve dans mekânları da mevcut. Tabu Club, Buddha Bar, Avenue, Clubhouse 19th Hole Sofya’nın en eğlenceli mekânlarından sadece bazıları. Ayrıca belirtmem gereken; casinolar da buranın gece hayatı için oldukça önemli.

4

Farklı diğer ülkelerin hayatlarını yakından görmek için tatilbudur.com’un turlarına bakmadan geçmeyin.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here