Çanakkale’nin en uğrak noktası hem de hafta sonu tatillerinin kaçış noktası olarak ün yapmış Bozcaada son yıllarda adından sıkça bahsettirmeye devam ediyor. Yılın birkaç gününde burada düzenlenen festivallerde Bozcaada tatiline renk katıyor. Sadece bunlardan ibaret bir Bozcaada düşünmeyin, deniz deyince Ayazma Plajı, eşsiz gün batımını izlemek için Polente Burnu tatili eğlenceye dönüştüren diğer rotaları. Yemeklerine ise diyecek çok şey olan bu harika atmosfere bende gitmeliyim diyorsanız şimdi Bozcaada’da olmanın tam zamanı.

Typical Greek restaurant on the balcony, Greece

Bozcaada’nın gezilecek yerlerini önceden paylaştığımız hafta sonu kaçış planı Bozcaada tatili yazımızdan Bozcaada’nın gezilecek ve görülecek yerleri, ulaşımı, gece hayatı, tadına doyulmaz yemekleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Geçmişten bugüne hiç bozulmamış haliyle Ege’nin en önemli yerlerinden biri demek yanlış olmaz. Adanın geçmişine şöyle bir bakarsak; Persler, Yunanlılar, Bizanslılar ve Osmanlı’nın aralarından olduğu bir hâkimiyet söz konusu. Ta ki 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşmasına kadar. Sonra Türkiye sınırlarına girmeyi başarmış Bozcaada.

Street scene, Bozcaada, Canakkale, Turkey

Bozcaada’nın birbirinden güzel lezzetli sofralarında olmak ve gezilecek yerlerinde doya doya zaman geçirmek istiyorsanız size en uygun Bozcaada Otellerinden rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Burada her cebe uygun konaklama imkanı mümkün. İster otel, ister pansiyon, ister apart tercih tamamen size kalmış. Bozcaada’da nerede kaldığınız önemi pek yok aslında. Göreceğiniz onca güzellik varken konaklama hiç sıkıntı olmayacak bile. Huzura ihtiyacınız varsa üzüm bağlarına doğru yola çıkın. Tertemiz bir doğa, yemyeşil bağlar ve dahası burada sizi karşılıyor olacak.

Bozcaada yemeklerinden bahsetmeden olmaz elbette. Kahvaltılarından, atıştırmalıklarına, tazecik balıklarından enfes şaraplarına kadar her şey organik. Adada yaşayan halk kendi mahsullerini dalından koparır ve misafirlerine sunar. Tazecik ürünlerle bezeli o sofralarda yemelere doyamazsınız sonra. Kısacası tek bir cümleyle ada sofralarını özetlemek gerekirse burada tadına bakacağınız her şeye kendinizi önceden hazırlayın.

Vineyard at autumn harvest

Bozcaada’da yapmadan dönme

  • Buranın meşhur şaraplarından tatmadan, gelincik şerbetinden yudumlamadan,
  • Gelincik tarlasından geçmeden,
  • Yeşil elmalı semizotu, kabak çiçeği dolması, vişneli yaprak sarması, damla sakızlı enginarının olduğu Bozcaada mezelerinden tatmadan,
  • Ayazma Plajı ve Akvaryum Koyunda yüzme deneyimi yaşamadan,
  • Ve tabi ki Bozcaada’nın meşhur Arnavut kaldırımlı sokakları arasında şirin mi şirin evleri arasında dolaşmadan sakın buradaki turunuzu tamamlamayın.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here