Safranbolu Safranbolu olalı başka böylesine bir güzellik görülmedi. Ülkemizin sayılı cennet bahçelerinden Safranbolu deyince akla ilk neler gelir? Mimarisiyle ünlü evleri, konakları, meşhur lokumu, insanları… Tarihle iç içe yaşayan Safranbolu, hediyelik eşya dükkânları, Bakırcılar Çarşısı, Yemeniciler Çarşısıyla ülkemizin ticaret merkezlerinden. Gelenek ve göreneklerini hala ilk gün ki gibi devam ettiren Safranbolu’da görmeden dönme diyeceğim listemiz sizinle.

İncekaya Su Kemeri: 6 kemer ve tam 116 metre uzunluğundaki İncekaya Su Kemeri Safranbolu’da görmeden dönme listenizde mutlaka olmalı. Kemerin altında akan suya Tokatlı Deresi deniyor. Dere boyunca yürüyüş parkuru kanyonun en güzel yerlerinden. Tarihi geçmişiyle ünlü İncekaya Safranbolu’daki su ihtiyacını karşılamak için yaptırılmış.

1

Cinci Han: Tarihte büyük önemi olduğu bilinen Cinci Han o zamanların en büyük kervansarayı olarak bilinir. 1645’te yaptırılmış ve daha sonra 2 katlı, 63 odalı Cinci Han Otel olarak restore edilmiş. Safranbolu’da konforlu bir konaklama, eğlence ve etkinlikleri bir arada sunan bu otelde kalarak şahane bir Safranbolu tatili geçirebilirsiniz mesela. Safranbolu’nun en güzel manzarasını yakinen izleyebileceğiniz bu rotayı Safranbolu’da görmeden dönmeyin.

2

Hıdırlık Tepesi: Güzel bir Safranbolu turu attıysanız bütün şehrin o muhteşem manzarasıyla tanışacağınız ve çayınızı, kahvenizi yudumlayacağınız adres Hıdırlık Tepesi olmalı. Safranbolu’da görmeden dönme listesindeki bu rotaya gittiğinizde Safranbolu’yu panoramik olarak çekmeyi ihmal etmeyin.

Tokatlı Kanyonu: Safranbolu doğal güzellikleriyle de fazlasıyla ünlü bir yer. Tarihin biraz dışına çıkıp bu güzellikleri izleyeceğiniz Tokatlı Kanyonu’nu Safranbolu’da görmeden dönmeyin. Kanyonda sizi neler bekliyor? Sadece kuş cıvıltıları, tertemiz ferah bir doğa, şelaleler ve yürüyüşünüzü yapacağınız parkurunda huzuru bulacağınız eşsiz bir atmosfer bekliyor sizi.

4

Bulak Mencilis Mağarası: Karabük ve Safranbolu’ya komşu sayılan bu mağaraya girebilmek biraz zahmetli gibi olsa da her güzelin bir kusuru olur diyerek 150 basamaklı bu mağaraya girebilirsiniz. Girdiğinize fazlasıyla değecek Bulak Mencilis Mağarası’nda tarihi ta 65-200 milyon yılı bulan, sarkıtlar, dikitler, sütunlar müthiş bir renk kombinesiyle sizi büyüleyecek.

5

Kaymakamlar Evi: Safranbolu’daki tarihi koklamak istiyorsanız mimarisiyle ünlü evlerin en güzel örneklerinden olan Kaymakamlar Evi’ni ziyaret edin. 3 katlı, 7 odası ve bahçesiyle mükemmel bir destinasyon. Nereye baksanız el emeği ahşaplarını göreceksiniz. Bu ortam sizi ayrı bir büyüleyecek. Kaymakamlar Evi’ni Safranbolu’da görmeden dönmeyin.

6

Safranbolu Tarihi Müzesi: Eskiden hükümet konağı olarak kullanılan şimdilerdeyse tarihi müzeye dönüşmüş bir yer burası. Tarihin geçtiği belgeler, eşyalar, el sanatları Safranbolu Tarihi Müzesi’nde. Burada kunduracı, kalaycı, baharatçı, esnafçılık gibi unutulmaya yüz tutmuş meslekler yansıtılıyor. Konağın bahçesindeyse 12 metrelik Anadolu’nun ilk saat kulesi sergileniyor.

7

Safranbolu tatilinizi renk katacak en güzel rotaları Safranbolu’da görmeden dönmek istemiyorsanız Safranbolu Turları mükemmel daha birçok durağıyla sizi bekliyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here