Geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış dünyanın en güzel şehirlerinden olan Roma, 2800 yıllık tarihiyle İtalya’nın en önemli şehri. Önemli yapıları içinde barındıran bu şehrin gezilecek ve görülecek yerlerinden alışverişe, yeme-içmeden ulaşıma kadar pek çok bilgi Roma gezi rehberinde. Bu rehber ile kendinize güzel bir gezi programı yapın ve yola çıkın.

Roma’da gezilecek ve görülecek yerler

Roma’nın gezilecek ve görülecek yerlerinde başı çeken Kolezyum, Trevi Çeşmesi, Vatikan, Pantheon, Roma Forumu, Aziz Petrus Bazilikası, İspanyol Merdivenleri, Vatikan Müzeleri, Sistina Şapeli şehrin en önemli yapıları olup daha görmeniz gereken pek çok tarihi yapı, kültür ve sanat müzeleri bulunuyor.

Dünya’nın en zengin şehirlerinden olan Roma’yı yıl boyunca milyonlarca turist ziyaret ediyor. Burayı bu denli önemli kılan sebeplerin başında tarihten günümüze uzanan yapılar geliyor. Tarihten günümüze birçok olaya ev sahipliği yapan şehir, Roma İmparatorluğu dönemi kurulduktan sonra en hareketli zamanlarını yaşamıştır.

Ulaşım

Dünya’nın pek çok yerinden Roma’ya direk uçuşlar mevcut. Şayet ulaşım olarak uçağı tercih etmek istemiyorsanız Avrupa’nın tren yolları ile şehre ulaşmak mümkün. Uçağa oranla daha keyifli geçecek tren yolculuğu Roma’ya hızlı bir şekilde ulaşmanıza olanak sağlıyor. Şehir içinde gezerken ulaşmak istediğiniz bölgeye metro ya da otobüslerle ulaşabilirsiniz. Şayet hava güzel ve gideceğiniz yer uzak değil ise yürümek en güzel seçenek olabilir. Bu sayede çevredeki yerleri daha güzel şekilde keşfedebilirsiniz.

Roma’da alışveriş

Tarihiyle ünlü Roma alışveriş konusunda da oldukça zengin seçenekler sunuyor. Pek çok moda kentinde olduğu gibi Roma’da da dünyaca ünlü markalar bulmak mümkün. Yakınlarınıza küçük hediyelikler almayı düşünüyorsanız şehri simgeleyen magnetler, biblolar ve buna benzer şeyler tercih edilebilir.

Roma’da ne yenir?

Zengin bir yemek kültürüne sahip Roma’da birbirinden güzel lezzetler sizi bekliyor. Burada yiyeceğiniz pizzanın ve makarnanın tadını başka bir yerde bulamayacaksınız. Makarnalar peynir çeşitleri, sebze ve leziz soslar ile servis edilmekte. Özellikle parmesan peyniri bu konuda başı çeker. İtalyan mutfağının olmazsa olmazları; enginar, et, peynir, bezelye ve fasulyedir. Çoğu mutfakta olduğu gibi zeytinyağı İtalyan mutfağından hiç eksik olmaz.

Kısacası her yönüyle zengin bir şehir sizi bekliyor. İtalya turlarına katıldığınızda Roma’nın tüm güzelliklerini yakından keşfedebilirsiniz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here