Ülkemize yapılan darbe girişiminden sonra geçirdiğimiz zor günlerin ardından üç ay süreyle ilan edilen OHAL Döneminde bizi neler bekliyor? Aylarca hayalini kurduğumuz yurtiçi ya da yurtdışı tatilleri şimdi bir hayal olarak mı kaldı diye düşünüyorsanız OHAL Döneminde nasıl seyahat edilir? yazımızı okumadan tatil planlarınız için acele etmeyin. Malum tedbiri elden bırakmamak lazım.

Business travel

OHAL Döneminde Yurtiçi Seyahati

 • OHAL Döneminde yurtiçi seyahati yapmayı planlıyorsanız sadece bu dönem için değil bir yerlere gideceğiniz her zaman kimliğini mutlaka yanınızda olmalı. Üç ay süre boyunca daha sıkı bir denetimden geçeceğimiz için evden çıktığınız her zaman mümkünse kimliğiniz yanınızda olsun.
 • Havaalanları, otogarlar, tren garlarında çok sıkı bir denetim söz konusu ve bu nedenle daha uzun kuyruklar, daha sıkı bir arama sizi bekliyor olacak. Bunun için yapmanız gereken; örneğin havaalanından seyahat edecekseniz en az 3 saat önceden orada bulunmanız gerekiyor.
 • Bulunduğunuz yerde kuşkulandığınız ya da kendinizi güvende hissetmediğiniz bir durumla karşılaşırsanız en yakın güvenlik görevlisine bildirin ve oradan hemen uzaklaşın. Bu bir protesto eylemi ya da buna benzer şeyler de olabilir.
 • Gideceğiniz yere önceden rezervasyon yaptırmanız işinizi daha çok kolaylaştıracaktır. Elinizde dökümanlarınız mutlaka olsun.
 • OHAL Döneminde trafik denetimi ile sık sık karşılaşabilirsiniz. Bu durumda soğukkanlı olun, görevlilerin özellikle şu malum dönemde daha yoğun olduğunu unutmayın ve onlara elinizden geldiğince yardımcı olun.

OHAL Döneminde Yurtdışı Seyahati

Yurtiçi seyahatlerinden ziyade OHAL Döneminde yurtdışı seyahatleri biraz daha zorlaştı hatta kimi yerlere tamamen yasaklar geldi. Şayet bir akademik personel, askeri kuruluşlarda görevli ya da rektörlük, kamu personeli gibi işlerle uğraşıyorsanız yurtdışı seyahatlerine çıkmak tamamen yasaklandı. Ama bunlar dışındaki vatandaşlar için OHAL Döneminde yurtdışı seyahatleri şu şekilde;

Passports to world travel

 • Yeşil pasaportlu kişiler için havaalanlarında denetimler daha da sıkılaştı. Yurtdışına çıkmak için ilgili kurumlardan çıkış izninizin olması gerekiyor. Emekliler, öğrenciler, vb. gibi görevler için belgelerinizi yanınızda bulundurmalısınız.
 • Malum havaalanlarında yığılmalar olacaktır. Özellikle OHAL Döneminde daha sıkı bir denetimle karşılaşacağınız ve bekleme sürecinizin de daha uzun olacağı için havaalanına 4-5 saat önceden gitmeniz çok çok önemli.
 • Devlet memuru değil de özel sektör çalışanıysanız SGK’dan hizmet belgelerinizi yanınızda bulundurmayı unutmayın. Peki bu belgeler neden gerekli? SGK’dan aldığınız bu belgeler devlet memuru olmadığınızın bir kanıtı. Şayet herhangi bir iş yapmıyorsanız sigortasından yararlandığınız kişinin sigorta dökümanlarını yanınıza almalısınız.
 • Bazı havayolları şirketlerinin kimi ülkedeki uçuşlarında iptaller ya da değişiklikler olabilir. Son dakika sürprizleriyle karşılaşmak istemiyorsanız uçuşunuzun olup olmadığına dair kesin bilginiz olsun.
 • Normal pasaportlu yolcular ne yapmalı? İş yerlerinden izin aldıklarına dair yazılı belgelerini mutlaka yanında bulundurmalı, iş yeri sahiplerinin de iş yeri belgelerini yanında götürmeleri gerekiyor.
 • Tatil için gideceğiniz yurtdışı seyahatine kendi aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız yukarıda belirtilen tüm evrakların aynı şekilde yanınızda olması gerekiyor. Tüm kara sınır kapılarında aynı denetimler sizi bekliyor olacak.
 • KKTC ve Gürcistan yolcusuysanız yine yukarıdaki evrakların ve nüfus cüzdanlarının eksiksiz bir şekilde yanınızda olması gerekiyor.

Zor dönemlerden geçtiğimizi unutmayarak kabul etmemiz gereken tek bir şey var; hayat kaldığı yerden devam ediyor. Tedbiri elden bırakmadan gideceğimiz yerde güzel enerji toplamaya hepimizin çok ihtiyacı var. İşte bu nedenle tatil planlarınız var ancak OHAL Döneminde nasıl seyahat edilir diye düşünüyorsanız tatilinizi iptal etmeyin. Belki enfes bir yurtiçi otelinden rezervasyon yaptırmıştınız, iptal ettirmeyin. Ya da yıllarca hayalini kurduğunuz unutulmaz bir yurtdışı turu. Yukarıda belirtilen bütün her şeyi eksiksiz yaptığınız sürece gitmek istediğiniz o tatil kesinlikle bir hayal değil, unutmayın!

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here