Amerika ve Kanada sınırlarında dünyanın en büyükleri arasında olan ve en çok turiste av sahipliği yapan Niagara Şelalesi muhteşem manzarasıyla sizinle. Yüksekliği diğer ünlü şelalelere göre daha alçak olabilir ama o kadar fazla suyu içinde barındırması buranın ziyaretçi akınına uğramasına fazlasıyla yetiyor.

Amerika’nın en büyük yeri Niagara Şelalesi’ne ne zaman giderseniz gidin milyonlarca insanla aynı atmosferi paylaşabilirsiniz. Burada geçirilen o güzel anlar da kaçınılmaz oluyor haliyle. Niagara’nın diğer ilginç özelliğiyse suların ters akması. New York’ta böylesine bir doğaüstü harikası olan şelale New York ve Kanada’yı birbirinden ayırıp sınır görevini görüyor adeta. Niagara Şelalesi, Amerikan Falls, Bridal Veils Fall ve Horseshoe (Atnalı) Şelalesi diye 3 büyük şelaleden oluşuyor. Horseshoe (Atnalı) Şelalesi 900 metrelik genişliğiyle en büyüklerinden.

2

Niagara Şelalesine baktığınızda at nalı şekli göreceksiniz. Belki batıl bir inanç olabilir ama şeklinin böyle olması Kızılderililere göre bol şans ve kısmet getirdiğine inanmaları. Hatta ismini bile buradan aldığı söylenir. Şelalenin oluşumuysa 10.000 yıllara dayanıyor nerdeyse. Niagara’nın bu kadar uzun uzun yıllarca güzel kalmasının tek sebebi Kanada şehirlerince korunuyor olması ki zaten şelalenin tüm çevresi Niagara Şelaleleri Parkı olarak geçer. Peki bütün bu özelliklerin dışında Niagara Şelalesine gelen turist sayısı neden burayı bu kadar çok ziyaret ediyor dersiniz? Tabi ki bol aktiviteli bir bölge olmasından. Buraya gelen turistler şelalelerin olduğu bölgelerdeki bot turlarını çok seviyor. Bu kadar yoğun akan suyla beraber her an kocaman bir gökkuşağı görürseniz sakın şaşırmayın. Niagara Şelelasi ülkeler arası geçişin olduğu sınırda demiştim, Amerika ve Kanada’yı birbirine bağlayan Rainbow köprüsüne gidip burada alışverişe doyacağınız bir sürü gümrüksüz ürünleri bir arada bulabilirsiniz. Şelalenin üzerindeki özel tekne turlarına katılmayı da sakın unutmayın derim. Ama Niagara Şelalesine adım attığınız gibi burada yapmanız gereken ilk şey bu büyüleyici manzarayı karşınıza alıp onlarca yüzlerce fotoğraf karesi çekmek olmalı.

Niagara Şelalesi gezinizde görecekleriniz tabi ki bunlardan ibaret değil. State Park içindeki Niagara Akvaryumu ve biraz ötedeki Schoelkopf Jeoloji Müzesi burada görmeniz gereken diğer önemli iki durak. Peki bu müzede neler bekliyor sizi? 425 yıllık kaya katmanlarının jeolojik yapısıyla bölgedeki mineral ve fosilleri tanıtan gösteriler Schoelkopf Jeoloji Müzesi’nde sizi bekliyor. Niagara Şelalesi’nde ışıklandırma sistemi sayesinde geceler öylesine renkli ve eğlenceli ki, gece-gündüz çektiğiniz her fotoğraf karesi gerçekten büyüleyici anlarla dolu çıkacak.

3

Yeme-İçme

Niagara Şelalesi gezinizde önerebileceğim pek bir seçenek yok aslında. Çevredeki fastfood dükkânları ya da Buffalo bölgesindeki ünlü restoranlar tercih edilebilir. Bunlar dışında atıştırmalık tarzı büfelerle bol bol karşılaşacaksınız.

Alışveriş

Niagara Şelalesi’nde demin de bahsettiğim gibi gümrüksüz ürünler alışveriş severlerin yüzünü güldürmeye yetiyor. Daha kapsamlı bir alışveriş istiyorsanız alışveriş merkezleri tercih edilebilir. Son tavsiyem Amerika tarafındaki Fashion Outlet Naigara Falls’a gittiğinizde dünyaca ünlü markaların ürünlerini de burada göreceksiniz.

ilk

Niagara Şelalesinin doğası ve güzelliklerinde kaybolmayı istiyorsanız tatilbudur.com’un Amerika Turlarına göz atmadan tatil programınızı yapmayın. 🙂

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here