Rüya ülke Fransa’nın kıyılarında heybetli duruşuyla bizi karşılayan Mont Saint Michel. Her gelene hoşgeldiniz der gibi selamlıyor sanki. Denizin ortasındaki kilise, kayalıkların tepesinde göğe doğru yükselmiş sizi bekliyor.

1

Fransa dediğimizde akla ilk Eiffel Kulesi geliyor değil mi? Çünkü ülkenin en ünlü yeri burası da ondan. Ama bunun dışında dünyanın sekizinci harikası olarak bilinen bir yer var ki; işte orası da Mont Saint Michel. Fransa Turlarına katıldığınızda Fransa’da gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yer olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

4

Fransa öyle farklı bir ülke ki, burası sanki her şeyden dünyadaki herkesten kendini soyutlamış bir yer gibi. Fransızlar bu durumu kendi aralarında “L’ermitage” olarak adlandırmış. İşte bu yüzden dini eğitime meyilli bir yer olarak görülmüş Mont Saint Michel.

2

Mont Saint Michel’e gittiğinizde burada yaşayan insanların olduğunu göreceksiniz. Yani anlayacağınız burası bir nevi yerleşim yeri. Sanmayın ki sadece yaz aylarında turizmin canlı olduğu zamanlarda yaşıyorlar, yaz-kış sürekli burada kalıyorlar. Burası bir köy, bir ada, bir manastır kısacası yaşanılan bir yer diyebilirim. Buraya kış aylarında gitmek isterseniz sizi şimdiden uyarayım buraya kış zamanı gitmek biraz zorlayıcı olabilir, esen rüzgâr karşısında kendinizi kollayabilecekseniz gidin derim. Fransız Devriminin olduğu zamanlarda hapishane olarak kullanılıyormuş Mont Saint Michel. Mahkûmların buradan kaçmasına göz yumulduğu için sonradan yerleşim yeri haline dönüştürülmüş. Manastırın en tepesine çıktığınızda en güzel manzaranın buradan izlendiğini göreceksiniz. Etrafınızda yeşillikler içinde otlayan inekler de görebilirsiniz, kumluk alanları da.

6

Kısacası okyanusun içinde anlatması zor olan bir manastır Mont Saint Michel. Eğer ki yaz tatilinizde Yurt dışı Turları arasından yolunuz Fransa’ya düşerse merakla gezeceğiniz bir yer olacağını söyleyebilirim. Güzel bir manzara eşliğinde siz manastırın en tepesinden okyanusu seyrederken aşağıda her an her şey olabilir. Sular altında bir arabayla bile karşılaşabilirsiniz. 🙂 Benden söylemesi…

5

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here