Yaz kış demeden gidilen Şarköy’e her daim ilgi büyük. Tabi yaz aylarını ele aldığımızda nüfusun artışı ikiye katlıyor burada. E malum Şarköy nesiyle ünlüydü? Cevabınızı duyar gibiyim, tabi ki tadına doyulmaz üzümlerinden yapılan şarapları.

Şarköy, Tekirdağ’ın güneybatısında kalan şirin mi şirin meşhur Şarköy şarabıyla ünlü bir ilçe. Yeşil üzüm bağlarıyla bildiğimiz Şarköy, zeytin konusunda da gayet iddialı. Evet, üzümleri gerçekten çok şahane, boşuna dememişler zaten meşhur Şarköy şarabı diye 🙂 Bu doğal güzelliklerinin yanında birbirinden güzel Tekirdağ Otelleri, pansiyon ve yazlıklarıyla da karşılıyor bizi. Şarköy, tam bir tatil beldesi ve Tekirdağ’ın turizm merkezi diyebiliriz.

Şarköy, coğrafyası ve bulunduğu iklim kuşağıyla ülkemizde şaraplık üzümün en çok tüketildiği yerler arasında kendini gösteriyor. Bu kadar şaraplık üzümün bol olmasıyla zamanla şarap yapan fabrikaların da çoğalmasını sağlamış. Gayette iyi olmuş aslında, bu sayede meşhur Şarköy şarabına gittiğimiz her yerde ulaşabiliyoruz.

Ağustos ayından ekim ayının neredeyse sonlarına kadar Şarköy’de tatlı bir telaş başlar. Anlarız ki bağ bozumu zamanı gelmiştir artık. Bağ sakinleri kısa bir süre içinde masalara şarap olarak sunulacak üzümleri salkımlarından keserek toplamaya başlarlar. Bu işlem her yıl böyle devam ediyor Şarköy’de. Hatta konaklamanız esnasında tarihlere denk gelirseniz özellikle bu zamanlara şahit olmanızı öneririm. İlginç bir deneyim olacağını şimdiden söyleyim. Ee tabi denk geldiniz de uzaktan bakmak olmaz ama değil mi? Bu bereketli topraklardan elde edilmiş şaraplardan tadımlık da olsa bir tadına bakın. Çok beğendiğiniz bir kaçını kendinize ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bu da güzel bir anı olarak kalmış olur.

Bugün size meşhur Şarköy şarabından bahsettik eminim birçoğunuzun daha okurken canı istemiştir. O zaman yaz aylarında ziyaret edeceğiniz bir rota daha sizi bekliyor. Bu da tatilin bir parçası değil mi zaten? 🙂

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here