Yazı kışı ayrı güzellikte olan turizm cenneti Antalya, yine tüm dikkatleri üzerine toplayacak bir konuyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Antalya Demre’ye hala yolunuz düşmediyse Likya Uygarlıkları Müzesi tarih severlerle buluşmak üzere sizi çağırıyor.

Tarihiyle de fazlasıyla ülkemizin verim kaynağı desem yeridir Antalya için. Antik Likya uygarlıklarına ait eserler Likya Uygarlıkları Müzesinde hem koruma altına alınıyor, hem de tüm güzelliğiyle tarih düşkünleri için yeni umut ışığı oluyor. Antalya tatilinizde sizi farklı dünyalara götürecek bir durak daha çıktı.

Likya Uygarlıklarının en büyük şehri Myra’nın liman şehri Andriake’de yıllardır uzun uzadıya yapılan kazılar sonucunda müze nihayet açıldı. 1800 yıllık tahıl ambarı Likya Uygarlıkları Müzesi’ne çevrildi ve iki bölüm halinde sergileniyor. Kazılardan çıkarılan liman çarşısı, hamam, agora, liman yapıları, Andriake liman kentinin su ihtiyacını karşılayan yeraltı su sarnıcı sergileniyor bu müzede. Müzenin açık kısmında Roma dönemine ait tekne, gezi yolları, yük taşıma aletleri var. Açık ve kapalı olan iki bölümün de karşılama ofisleri tamamlandı. Antik kentin hemen yanındaki kuş cennetinde yaşayan kuşları izlemek için gözlem kulesi yapıldı. Antik kente çıkan bütün yollarda tamamlandı.

2

Likya Uygarlıkları Müzesi’nde toplamda sekiz salon var. Simülasyonlarla yapılan Likya liman kentinin canlandırılması ve buluntuların hepsini yedinci salonda göreceksiniz. Likya Uygarlıkları Müzesi bir zamanlar tahıl ambarı iken şimdilerde antik eserlerin sergilendiği kocaman bir müze haline geldi. Çatısı kiremit örtüyle kapatılarak kapalı bir müze olarak restore edildi.

Likya Uygarlıkları Müzesi’nin tamamlanması tam tamına 7 yıl sürdü, tarih severler için beklemesi zor bir süreç olsa da sonuç kesinlikle mükemmel. O zaman diyecek tek bir şey kalıyor, o da Antalya’ya yolunuz düşer de bu görsel sunan müzeyi görmezseniz çok büyük kaybınız var demektir. En yakın zamanda tatil planlarınızı ayarlayın ve doğru Ege Akdeniz Turlarının doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmeye.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here