Eğer etrafınızda bir Arnavut göçmeni varsa çok şanslı olduğunuzu bilmelisiniz ama damarına basmayın yeter. Tatlı inatları olsa da o kadar elleri açık olmasıyla ve birbirinden enfes yemekleriyle bilinir Arnavutlar. Şen şakrak halleri, hünerli elleri, saygı, sevgi içinde yaşamları ile özenilesi insanlardır Arnavutlar. Her yerin birbirinden meşhur yemekleri mutlaka vardır, Arnavut mutfağı da bunların en bariz örneklerinden sadece biri. İşte o yüzden diyorum şanslısınız diye… Bu kadar hafızalarda kalabilecek Arnavut yemekleri nelermiş incelemeden geçmeyin.

Elbasan Tava

İsminin bu kadar farklı göründüğüne bakmayın, pek çoğumuz bilse de bu yemeği, asıl memleketinde yemek gibisi olmadığını özellikle söylemeliyim. Yumurta ve yoğurdun kuzu etleriyle aynı yerde birleştiği tadına doyulmaz lezzetlerden biri Elbasan tava. Yani buranın adı gibi meşhur Arnavut yemeklerinden.

1

Tirit

Arnavut yemeklerinin bir diğer lezzeti Tirit. Tirit aslında Doğa Anadolu’da meşhurdur ama bu lezzeti bir de Arnavutların o hünerli ellerinden bir denemelisiniz. Başka bir şey demiyorum. 🙂

2

Kaymaçina

Arnavutların en meşhur tatlısıdır Kaymaçina. Meşhur Arnavut yemekleri deyince sadece sulu yemeklerinden değil ya azıcık da tatlılarından bahsetmek lazım. Trileçe gibi görünse de kat ve kat daha eşsiz bir lezzeti var bu meşhur tatlının.

3

Samsa

Mantı gibi görünen fırınlanan bir diğer lezzet Samsa. Yoğurt ve yufkanın karışımından çıkan pratik Arnavut yemeklerinden. Nerede yerseniz yiyin bir Arnavut göçmenin ellerinden tatmadıysanız onu Samsa gibi görmeyin. Bence siz en kısa zamanda Arnavutluk Turlarıyla bir lezzet keşfi yapın.

Arnavut Çullaması

Arnavut yemeklerinden en güzeli, en özeline geldi sıra. Konu Arnavut çullaması olunca denecek çok şey var aslında ama yine de kendiniz bizzat keşfedin diye şu kadarını söyleyeyim; içinde patlıcan olan ve oturtmayı andıran fırınlanması gereken bir lezzet.

5

Pilaska

Pırasa pek sevilmese de bir yemeğe bu kadar mı güzel yakışır demeden geçemeyeceğim. Arnavut yemekleri arasında en güzel olanlarından biri Pilaska. Kek tarzında içinde bol miktarda pırasa olsa da mükemmel bir lezzet diyorum. Mutlaka denemelisiniz.

6

Perşeş

Tavuğun bu kadar lezzetli olabildiği Arnavut yemeklerinden eşsiz tadıyla Perşeş. Hazırlanan harca yatırılan tavuk parçaları fırına sürülerek bu eşsiz yemek çıkıyor ortaya. Ama biz ne kadar uğraşırsak uğraşalım elbet lezzetli olur ama bir Arnavut’un elinden çıkmanın tadına doyum olmaz doğrusu.

7

Arnavut Ciğeri

Her evde en az bir kez de olsa pişen bir yemek Arnavut ciğeri. Doğrusu yanına yakışmayan da bir şey görmedim bugüne kadar. Ama ne olursa olsun bir Arnavut’un hünerli ellerinden çıkması gibisini hayal edemiyorum. Yurt dışı Turlarına katılma planlarınız olursa Arnavutluk muhteşem lezzetleriyle sizi bekliyor. Tadına doyulmaz Arnavutluk yemekleriyle iyi tatiller. 🙂

8

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here