Biraz yağışlı olsa da ılık geçecek bir hafta sonu tatilinde İstanbul’dan çok uzaklaşmadan sağlık dolu bir tatil programı yapmak isterseniz çözümü çok uzaklarda aramayın. İstanbul çevresinde hem tatil hem de şifa bulmak için gidilebilecek çok fazla seçenek olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Mesela buna en güzel örnek Sakarya’nın Kuzuluk Kaplıcaları bu hafta sonu tatil listenizin en baş sırasında yerini almalı.

Hafta içi stresinden uzaklaşmak için hafta sonu tatillerini iple çektiğimizi düşünürsek Kuzuluk Kaplıcalarında huzur dolu kısa bir tatil sizi bekliyor demektir. Eşi bulunmaz doğasında nereye baksanız ormanlar karşınıza çıkar Kuzuluk’ta. Dağlar arasında mis gibi orman havası içinde kurulmuş bir şifa merkezi burası. Selçuklu döneminden günümüze uzanan bir geçmişi var. Tedavi amaçla gittiğiniz Kuzuluk Kaplıcalarında; romatizmal hastalıklar, kronik bel ağrısı, osteoartrit başta olmak üzere eklem hastalıkları, tentinit, travma, miyozit gibi yumuşak doku hastalıkları, beyin ve sinir cerrahisi sonrasında tedavi, nörolojik hastalıklar, stresten uzak yaşama ve spor yaralanmaları tedavisi gibi birçok hastalığın şifa kaynağı burası.

Bütün bunların dışında tedavisi olan diğer hastalıklar

Kan dolaşımı
Cilt-deri hastalıkları
Sinir ve solunum yolu hastalıkları
Aşırı kilo
Böbrek taşları
Romatizmal hastalıklar
Kırık-çıkık-kireçlenme
Çocuk hastalıkları
Kadın hastalıkları ve idrar yolları
Ameliyat sonrası tedavi
Mide-bağırsak-safra kesesi hastalıklarında şifalı geldiği söyleniyor.

Kuzuluk Kaplıcaları çevresinde gezilecek yerler

Akyazı Türbeler: Kuzuluk Kaplıcaları Sakarya’nın Akyazı beldesinde bir yer. Ve haliyle burada görmeden dönmemeniz gereken çok güzel yerlerde var. Yedi Kardeşler Türbesi (Ömercikler Mahallesi Tekke sokağında), Üç Kardeşler (Taşyatak köyü Domuz gölü mevkiinde), Mir Ali, Emir Ali (Ballıkaya köyünde), Şehir Kerim Türbesi (Pazarköy’de), Şehir Kerim Ali Türbesi (Keremali Tepesinde)

Kuzuluk Madensuyu: 70 derecelere kadar yükselen sıcaklığı ile Kuzuluk Madensuyu, Kuzuluk Kaplıcalarına giden herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerinden. Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarından şifa arayanlar sık gider buraya. Kuzuluk Madensuyu, Akyazı beldesi içinde.

Keremali dağı-yaylası

Yürüyüş severlerin bu habere sevineceğinden eminim. Keremali dağı özellikle doğa yürüyüşüne merakı olanların vazgeçemediği rotalardan biri. Parkurda yürürken Sakarya’nın en güzel manzarasını burada göreceksiniz. Doğayla iç içe mükemmel saatler geçireceğiniz yer kesinlikle Keremali dağı ve yaylası olacak.

Doğanın bu kadar güzel olabildiği bir şehir de yemyeşil tabiatıyla ve şifalı sularıyla ünlü Kuzuluk Kaplıcalarında sağlık dolu bir hafta sonu tatili geçireceksiniz. Dinlenmek için illa evde zaman geçirmenize gerek yok, güzel bir hafta sonu programı yapıp önce Sakarya Otellerinden rezervasyonunuzu yaptırın ve yola çıkmaya hazırlanın.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here