Yaz-kış demeden her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan tatil beldesi Kuşadası. Tabiatı, denizi, kültürel mimarisi, tarihi dokusu ile Kuşadası ne kadar çok ziyaret edilse de yine de vazgeçilmez yerlerden biri. Deniz, kum, güneş üçlüsünden vazgeçemeyenler burayı ziyaret ediyor ama hala keşfedilmeyi bekleyen bir yeri var ki, işte oranın adı Pygela sağlık şehri. Şimdi bu gizli kalmış antik kenti açığa çıkarma zamanı…

2

Pygela, Kuşadası’ndan sadece birkaç kilometre mesafede bir antik yerleşke. Sağlık konusunda kurulan ilk sağlık kent burası. Rivayete göre; Argos Kralı, Truva savaşında yorgun düşen askerleri dinlendirmek hem de savaş gemilerini onarmak için kurmuş Pygela kentini. Kuşadası Pygela yakınında bulunan şifalı sularla savaşan askerlerin sağlığına kavuşması ve morallerini geri toplamayı da bu yolla başarmış.

3

Şimdilerde güzel plajıyla da Kuşadası’nın keşfedilmeyi bekleyen yerleri arasında Pygela kenti. Kuşadası Otellerinde kalan ziyaretçiler, savaş dönemlerinden kalan antik kalıntılarla beraber Ege’yle de buluşma olanağını yakalıyorlar. Sahil kısımlarına doğru gittiğinizde kilisenin kalıntısı gözünüzden kaçmayacak yerlerden sadece biri. Pygela da geçtiğimiz yıllarda ziyaretçilerini daha iyi ağırlamak için çevre düzenleme çalışmaları yapıldı. Turizmi daha ön plana çıkarmak için iskeleler, duvarlar ve kafeteryalar sıfırdan kuruldu burada.

Kısacası farklı hikâyesi ile ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor Pygela. Kuşadası’na yolunuz düştüğünde tatilinizin boş zamanlarında şehirde keşfedilmeyi bekleyen yerlerin de olduğunu düşünerek ziyaret etmeyi unutmayın.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here