Danslar, müzikler, içimizi ısıtan masmavi kıyılar, mimari yapılar, puro fabrikaları, renkli mi renkli eski arabalar daha neler neler… Bütün bunlara kim ev sahipliği yapıyor dersiniz, tabi ki Küba. Devrimi sembolü bir ülke burası. Hadi o zaman gelin beraber bakalım başka neleri neleri varmış.

ilk

Latin Amerika’nın parlayan yıldızı Küba, Unesco araştırmalarına göre en çok görülmek istenen ülkelerin başında geliyormuş. Sokakları bir görmelisiniz 60 bin civarında 1930, 1940 ve 1950’li yıllara ait rengarenk antika arabalarıyla görsel şölen sunuyor sanki. Burada araba tamircilerine rastlayamazsınız, öyle ki herkes işini babadan oğula devrettiği için herkes arabadan anlar olmuş. Zaten bu antika arabaları da her zaman bakımlı tutmak zordur diye düşünüyorum.

2

Danslarıyla ünlü Küba!

Küba Turlarına katıldığınızda göreceksiniz siz de, burada eğlencenin adı dans. Dünya genelinde dans figürlerinin bir çoğunun buradan çıktığını duymuşsunuzdur. 1870 yılında Rumba, 1900 yılında Bolero, 1953 yılında Cha Cha Cha, 1970 yılında Salsa… Bütün bunlar hep Küba’dan çıkmış danslardır. Zaman zaman dünyayı etkisi altına almış dans ve figürleri, Küba’nın eğlence hayatının önemli kısmını kapsamış ve sokaklara kadar dans etmeye çağıran melodilerle sürekli karşımıza çıkıyor.

3

1950’li – 1960’lı yılların ülkesi

Olduğunuz yerden Küba’ya gittiğinizde zaman kavramınızı yitirecekmiş gibi bir hisle karşılaşabilirsiniz. Eski antika arabaları, devrimden sonra tek bir çivi bile çakılmamış koruma altındaki bölgeleri, sokaklardaki salsa esintisi, huzur veren doğası, telefon ve internetle bile son zamanlarda tanışan insanlarıyla Küba, size sanki zamanın durduğunu hissettirecek.

Konu gezilecek yerlere geldiğinde daha önceden yazılan blog yazılarımızdan Küba’nın başkenti Havana’da gezilecek yerleri inceleyebilirsiniz.

5

Küba’da eğlence

Demin de bahsettiğim gibi pek çok dansın ortaya çıktığı bir ülke burası. Küba’da insanlar sokaklarda, gece kulüplerinde, kısacası gönüllerinin istediği her yerde eğlenirler. Günün her saati her yerden müzikler yükselir. Ülkede kokteyl çeşidinin de çok olduğu bilinir. Yani demem o ki Küba insanları hem çok eğlenceli hem de çok sıcak insanlar.

4

Küba’ya gideceklere notlar

  • Küba’ya gitmek için en uygun zaman ılık ve fırtınaların az olduğu Ocak-mayıs ayları arasıdır. Burada yıl boyunca çeşitli festivaller var, denk gelirseniz ne mutlu.
  • Eski Amerikan arabalarıyla şehri turlamalısınız.
  • Sokak satıcılarından alınan puroların sahte olduğunu unutmayın.
  • Burada eğitim ve öğretim düzeyinin iyi olmasına rağmen kağıt sıkıntısı fazlaca yaşanıyor diyebilirim. O yüzden şayet çocuklarınızla beraber gidecekseniz yanınızda mutlaka çocuklarınızın oyalanması için kurşun kalem ve kağıt almanızı hatırlatayım.
  • Bu madde biz bayanlara; yanınızda makyaj ürünü olarak özellikle ruj götürmelisiniz. Oradaki bayanlara verdiğinizde ne kadar mutlu olduklarını göreceksiniz.

6

Küba hakkında düşündüklerimi sizinle paylaşmak isterim. Bu ülkeyi gezerken her anının dolu dolu yaşanması gerektiğini söylüyor bana. İnsanlarla iç içe sıcak bir ortam eminim hepimizi mutlu eder. Şimdi orada olmak vardı evet bunu da paylaşmak isterim. Günün birinde gideceğim yerler arasına bir ülkeyi daha eklemiş oldum. Siz de bu güzel ülke gibi diğer ülkelerimizin avantajlarından yararlanmak için tatilbudur.com’u ziyaret edebilirsiniz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here