Her şeyiyle imrendiren mavi beyaz şehir Yunanistan. Bodrum’un hemen karşısında sürprizlerle dolu keyifli tatilin adresi Kos Adası Yunanistan için eşi bulunmaz bir nimet adeta. Dünya’nın her bir yanından özellikle de İngiliz ve Hollandalıların akınına uğrayan Kos Adası için diyecek çok şey olduğunu şimdiden belirteyim. Hatta öyle ki adaya ulaşım kolay olsun diye havalimanı bile yapılmış artık. 🙂

1

Kos Adası’na adım attığınızda Osmanlı saldırısından korunmak için yapılmış kale tüm heybetiyle çıkacak karşınıza. İlk bakışta Bodrum kalesini andırıyor. Aslında bizden bir yer gibi her şeyiyle Kos Adası. Kalede hediyelik eşyacılar gırla. Kalenin hemen yanında da büyükçe de bir plaj merhaba diyor. Aslında neden bizden gibiler sebebi çok açık; biz Türklerin yaşam tarzlarıyla, kültürleriyle neredeyse aynı yaşıyorlar ve Osmanlıların tarihi eserleri ve kalıntılarına da sık rastlayacaksınız. Zaten işin ilginç tarafı da burada 3000’e yakın Türkün yaşıyor olması. O kadar eğlenceli, hareketli bir yer ki zaten bu duruma şaşırmamak lazım. Yunanlılar da çok az da olsa Türkçe konuşabiliyor. Yani kısacası asla yabancılık çekmeyeceğiniz bir Kos Adası turu sizi bekliyor.

Geleyim Kos Adasının ilgi çekici diğer özelliğine; tıp dünyasının önemli ismi Hipokrat bu adada doğmuş. Kos Adası ilk hastane adası olarak bilinir. Zaten buradaki geziniz esnasında da Hipokrat heykelciklerini ve hediyeliklerini rastlarsınız. Adanın tam ortasında ağacı da Hipokrat’ın diktiği bilinir, ağaç adını da buradan alır zaten.

3

Kos Adasında gezilecek yerler

Yunanistan’ı gezmek Kos Adasını görünceye kadar hiç bu kadar zevkli olmamıştı diye düşünenlerden gelen tavsiyelerle buraya henüz gitmemiş olanlar bu yaz tatillerinde gezilecekler listesine buradaki güzellikleri kesinlikle eklemeli diyorum.

  • Neratzia Kalesi: John şövalyeleri yapmış bu kaleyi.
  • Büyük Çınar Ağacı: 3000 yıllık geçmişiyle Hipokrat’tan ismini almış bir ağaç.
  • Paraskevi Kilisesi: Yunan Kilisesi’nin temsili bir örneği bu kilise.
  • Antik-Agora Mahallesi: Helenistik dönemden başlayıp ortaçağa uzanan harabelerin olduğu arkeolojik yer.
  • Casa Romana: Roma Dönemlerinde Kos Adasının ne kadar zengin olduğunu gösteren yer.
  • Defterdar Cami, Kos Adasında gezilecekler listenizde mutlaka olmalı.

2

Plajları

Kos Adasında gezerken gezilecekler listesine buranın birbirinden güzel masmavi sularını, sıcacık kumlarını eklemeyi ihmal etmeyin. Geleyim favori plajlarına; Kefalos, Paradise, Tamtam, Therma, Marmari, Tigaki ve Lambi plajları turunuz için olmazsa olmaz adresler.

Yeme-İçme

Yunan mutfağı yemek konusunda eşi bulunmaz bir mutfak. Kos Adasında mezeler ve balık konusunda usta ellerde olduğunuzu bilin. Kos’ta lüks yaşantısından ödün vermeyen meşhur restoranlarını denemek için Kos limanını ziyaret edebilirsiniz. Kos’un merkezindeki Eski Marina muhteşem manzarası ve yemekleriyle popüler. Keyifli bir yemek sonrasında bir şeyler içeyim diyorsanız Hammam Bar güzel bir alternatif. Yemekten ziyade hafif şeyler yemek isteyenlerin tercihi Cafe Corner veya Cafe Ciao olabilir.

5

Gece hayatı

Kos Adası hakkında söyleyeceklerim burada göreceklerinizin yanında çok az kalabilir. Kos gece hayatıyla da mükemmel bir yer. İster sirtaki olsun ister kabare. Hayatınızda ilkleri yaşamak istiyorsanız gece hayatıyla da farklılıklar sunan Kos Adası Turlarına katılın derim.

4

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here