Bir yaz tatili daha geldi desem gitmeyi en çok istediğiniz yer neresi olurdu? Mesela Kıbrıs desem kulağınıza nasıl geliyor? Bence çoğumuzun arzuladığı deniz, güneş, kum temalı tatilin tek geçilen adreslerinden. Tatil planlarınızı henüz yapmadıysanız Kıbrıs’ta görmeden dönme diyebileceğim en muhteşem tarihi listeniz şimdiden hazır!

Lefkoşa

Akdeniz’in incisi Kıbrıs başkentiyle bizi karşılıyor. Eski tarihiyle, gezilecek yerleriyle Kıbrıs’ın mükemmel bir köşesi Lefkoşa. Türk ve Rum bölgeleriyle ikiye ayrılmış durumda. Güneyinde oturan Rumlar kuzeyde oturan Türklerden korunmak için kalın ve yüksek surlar yaptırmış. Lefkoşa’yı güzel yapan içindeki tarihi eserleri. Tarihi o kadar zengin bir şehir ki yıllardır turist akınına uğruyor adeta. Osmanlı mimarisinin eserlerinden Gotik mimarisi Kıbrıs’ın popüler şehri Lefkoşa’da fazlasıyla meşhur. Kıbrıs’ta görmeden dönme diyebileceğim yerlerini merak ediyorsanız; Bedesten, Kumarcılar Hanı, Barbarlık Müzesi, Derviş Paşa Konağı, Etnografya Müzesi, Büyük Han, Haydar Paşa Camii Lefkoşa’da gezilecek ve görülecekler listenizde mutlaka olmalı.

1

Girne

İşte Kıbrıs’ta görmeden dönme diyebileceğim buranın göz bebeği olmuş şehri Girne. Girne’ye önceden gidenler buradaki gizli güzellikleri mutlaka bilir. Kıbrıs başlı başına popüler tatil merkeziyken Girne ve çevresi de mükemmel imkânlar sunan eşsiz bir durak. Buranın en meşhur yeri Girne Kalesi. Türk mutfağını aratmayan enfes yemekleri, barları ve çay bahçelerine kadar her şey mükemmel diyebilirim. Girne Kalesi, Hz. Ömer Türbesi, Barış ve Özgürlük Müzesi, Bufavento Kalesi ve Halk Sanatları Müzesi de burada görmeden dönmemeniz gereken duraklar.

2

Güzelyurt

Kıbrıs’ın en güzel yerlerinden biri Güzelyurt desem abartmış olmam sanırım. Kıbrıs’ta görmeden dönme listesinin mis kokulu turunç bahçeleri içindeki şehri Güzelyurt’ta kendinizi bulduğunuzda orada olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu anlayacaksınız. Portakal, mandalina, greyfurt, kavun, karpuz beşlisinden oluşan meyve ve sebze bahçelerini yakından göreceksiniz. Turunçgiller farklı ülkelere ihraç edilirken bir kısmı da ülke içinde tazecik suları sıkılarak tüketilir durumda. Mamas Manastırı, Soli Bazilikası ve Soli Tiyatrosu Güzelyurt gezinizde mutlaka olması gereken tarihi rotalar.

3

Gazimağusa

Kıbrıs’ta görmeden dönme diyebileceğim son durak Gazimağusa. Burası haçlıların eline geçtikten sonra asıl gelişimini tamamladı ve görücüye çıkmaya başladı. Kıbrıs’ın ticaret noktası da aynı zamanda bu şehir. Tabi diğer şehirlerde olduğu gibi burada da mükemmel tarihi yerler var. Lala Mustafa Paşa Camii, Othello Kulesi, Namık Kemal Hapishanesi, Salamis Harabeleri, Canbulat Müzesi Gazipaşa gezisinde görülmesi gereken duraklarından sadece bazıları. Kıbrıs hakkında bu dört durağın gezilecek yerlerini yakından keşfe çıkmak istiyorsanız Kıbrıs Turlarımızı incelemeden programınızı yapmayın.

Gazimağosa

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here