Bursa’nın gezilecek yerler listesinin yeşili bol, denizinden biraz uzakça ilçesi Kestel en azından bir kez olsun görülmesi gereken bir durak. Küçük olsa da bunun aksine öylesine de gelişmiş ilçe Kestel. Bursa’nın metropol ilçesini daha yakından tanıyalım.

Kestel’in gezilecek yerleri

Yüzölçümü küçük ama yaşayan insanın bol olduğu bu şirin mi şirin kasaba 2000 yıllarının başında büyük bir gelişme göstermiş ve git gide kalabalıklaşmış. Göç almış demek daha doğru aslında. Kestel’in adı gibi sınır kalesi olarak kullanılması, Latince isminin Kalecik olması bu durumu fazlasıyla doğruluyor adeta. Çok eski tarihi geçmişi var Kestel’in. Osmanlı-Rus Savaşından sonra daha çok Bulgar göçmenleri yerleşmiş Kestel’e. Buranın gelişimi daha çok sanayi desteklese de, süs bitkileri, fidancılık sayesinde tarımla uğraşan halkta bu duruma yeterince katkıda bulunuyor bu ilçede. Yani buradan da anlaşıldığı gibi Kestel ekonomik açıdan normal seviyelerde. Aslında Kestel için Bursa’nın merkez ilçesi demek doğru olur.

2

Kestel’in Gezilecek Tarihi Yerleri

Kestel Kalesi: Bursa merkezine 12 km mesafede bu kale. Bizans Döneminin tekfurluk merkezi olarak bilinir. Kestel gezi listenize eklemeniz gereken bir durak Kestel Kalesi.

Saitabat Şelalesi: Uludağ’dan gelen sular Saitabat Şelalesine karışır. Burada yaşayan halk şelaleye Güvercinlik diyor. Kestel gezinizde uğramanız gereken yerlerden Saitabat Şelalesi doğası kadar yemek konusunda da görülmeye değer bence. Tereyağlı odun ateşinde pişen kiremitte balıklarını tatmalısınız.

Derekızık Köyü: Kestel’e bağlı şirin bir köy Derekızık. Kestel’e 7 km uzaklıkta. Köy geçimini hayvancılık ve tarımla sağlıyor. Kestel’e gidip de Derekızık Köyü’nü ziyaret etmeden olmaz.

1

Babasultan Camisi: Köyde yaşayan halk geçimlerini meyvecilikten karşılıyor. Köyün gelenekselleşmiş özelliğine gelince; Babasultan Türbesini ziyaret edenler için her yıl pilav ve üzüm hoşaflı ikramlar yapılır. Elması, kirazı, armutu burada meşhur olmuş durumda. Şayet Kestel’e gitmek için doğru zamanı tutturursanız yaşadınız diyebilirim.

Hafta sonu tatilinde günübirlik turlarınıza Bursa’nın bu güzel merkez ilçesi Kestel’i eklemeyi unutmayın. Gezilecek yerlerini yakından gördüğünüz zaman favorilerinize eklediğiniz bir yer daha olacağı kesin. Yoğun geçen haftanın stresini geride bırakıp mis gibi bol oksijenli yeşil doğasında ailecek piknik yapma fikri hepimize iyi gelecektir. Kestel’e gittiğinizde Kestel Belediyesi Piknik ve Mesire Alanı, Akpınar Mesire Alanı, Sancak Piknik Alanı, Fidye Kızık Piknik Alanından birini gözünüze kestirip keyifle piknik yapabilir, tüm haftanın stresinden birkaç saatte olsa uzaklaşmak için mükemmel seçimler olabilir. Kestel gezisi için daha fazla yorumu size bırakıyorum. Bursa Turlarına katıldığınızda kendine aşık edecek yemyeşil bir doğa sizi bekliyor.

3

Gece Hayatı

Kestel’de gece hayatı fena sayılmaz. Disco barlar eğlence severler için alternatif olabilir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here