Güzel İstanbul’un gezilecek yerleri çok da bir de o trafiği olmasa… Yurt dışından gelen binlerce turist burayı her yıl ziyaret ediyor. Biz de onlar gibi yapıp ya Yurt dışı Turlarına katılıyor ya da İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan yakın mesafedeki tatil yerlerini tercih ediyoruz. Bunlardan biri de güzel Kocaeli’nin güzel ilçesi Kefken

Günübirlik Turlara katılarak İstanbul’dan çok fazla uzaklaşmadan güzel bir hafta sonu tatili yapmak mümkün. Ama ben gözlerden uzak konaklamalı bir yer istiyorum diyorsanız Kefken güzel bir tercih olabilir. Pembe Kayalar, özellikle hafta sonu tatilleriniz için güzel manzaranın eşliğinde temiz havada piknik keyfi yapabilirsiniz. Kış aylarının zorlu koşullarından dalgalar Pembe Kayaların bazı bölümlerine zarar vermiş. Ama her şeye rağmen tüm büyüleyiciliğini koruyan kayalarda günübirlik gezmelerinin vazgeçilmez rotaları arasında yerini koruyor. Kocaeli Otellerinde kalarak burada güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz mesela. Güzel bir manzara eşliğinde sevdiğinizle beraber geçireceğiniz güzel bir akşam sizi fazlasıyla dinlendirecektir. Yaz aylarında denize girmek isteyenlerin de uğrak yerlerinden Pembe Kayalar. Hafta sonu tatilinde manzara eşliğinde kamp yapmayı düşünenleriniz varsa benim size tavsiyem kesinlikle Kefken’den yana olur.

Pembe Kayalar, Kefken’de görülmesi gereken yerlerin başında. Burada haliyle balıkçılık yaygın. Yaşayan halk da zaten geçimlerini balıkçılıktan çıkarıyor burada. Pazar günü yolunuz Kefken’e düşerse buranın halk pazarını mutlaka görmelisiniz. Burada yetiştirilen taptaze sebzeler tablo gibi karşınıza çıkar. Buraya gitmek için en güzel zaman; eylül ve ekim aylarında yazdan kalma günler yaşanır burada. Nisan ayında poyraz rüzgarları eser 6 ay boyunca. Ağustos ayında yağmur geçişleri olur. Ardından sıcak hava kendini göstermeye başlar ama dediğim gibi burada tatil yapılacak en güzel zaman ağustos ayından sonraki aylar.

Peki Pembe Kayalar da ne yenir? sorusuna verilecek en güzel cevap; burada değil de Kefken’in merkezine doğru gitmek olmalı. Burada özellikle deniz ürünlerinin taptaze ve çok lezzetli yapıldığı küçük balık restoranlarını deneyebilirsiniz. Balık sevmeyenler bile burada balık yemeye alışır bence. Bu kadar güzel bir denizden çıkan balığın lezzetini siz düşünün. 🙂 Yalnız benim size önerim; menüdeki fiyatlara bakmadan siparişinizi vermeyin, sonradan bir sürprizle karşılaşmamanız için dikkatli olun derim. Her ne kadar balığı bol olsa da bu fiyatlarının uygun olacağı anlamına gelmiyor, benden söylemesi. Güzel bir yemeğin ardından manzaraya karşı tavşankanı bir çay iyi gider doğrusu. Belli mi olur belki burada gün batımını izleme şansınız bile olabilir.

Kefken Pembe Kayalar’ı biraz olsun tanıdığımıza göre, bu yaz gezilecek yerler listemize bir yenisi daha eklenmiş oldu. Burada doğru zamanı tutturduğunuzda unutamayacağınız bir yaz geçireceğinizden emin olun. Sessiz, sakin, huzur dolu bir tatil Kefken’de sizi bekliyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here