Nihayet artık kış soğuklarının son zamanlarını yaşıyoruz, yaz sıcaklarının yavaş yavaş kendini göstereceği günler yaklaştıkça tatil planları da başlıyor demektir. Bu yaz tatilinizde bir değişiklik yapmaya ne dersiniz? Cevabınız evetse o zaman doğayla iç içe Karadeniz Turları sizi bekliyor demektir.

Sıcakların yaklaşmasıyla yeşili ve oksijeni bol Karadeniz’e gitmek de kaçırılmayacak bir fırsat bence. O güzelim yaylaları gezip sıcak insanlarıyla iç içe güzel bir tatil yapmak için birçok neden var aslında, gelin beraber bakalım.

Safranbolu
Safranbolu
Safranbolu Lokumu
Safranbolu Lokumu

Safranbolu-Amasra

Karadeniz Turlarının vazgeçilmez rotalarından Safranbolu’ya gidip evlerini, Saat Kulesini, Tarih kokan şehri baştan başa gezmelisiniz. El emeği ürünlerinden alıp meşhur Safranbolu Lokumlarından tatmalısınız derim. Safranbolu da o kadar güzel yerler var ki merak ettiğiniz neresi varsa Safranbolu Gezi Notları yazımızdan fikir edinebilirsiniz. Amasra’nın sahilini şöyle bir alın karşınıza. Geçin bir balıkçı restoranına taptaze balıklarından ve çeşit çeşit renk cümbüşü lezzetli mi lezzetli salatasından isteyin. Buraya öyle birkaç saatte doymak çok zor, gittim mi kalmak lazım.

Giresun
Giresun
Giresun
Giresun

Giresun-Yaylalar

Şehrin manzarasını izleyeceğiniz yer kesinlikle Boztepe olmalı. Trabzon’a doğru gitmeden önce güzel şehir Giresun’a uğramadan olmaz. Giresun’un gezilecek yerleri başta Giresun Kalesi’nden başlayarak eski Rum evlerinin bir arada toplandığı Zeytinlik Mahallesi ve Meryem Ana Manastırı mutlaka görülmesi gereken yerlerinden. Giresun’a gittim mi bir yayla görmeden olmaz diyorsanız buranın Kümbet, Bektaş ve Karagöl Yaylaları Karadeniz Turlarının olmazsa olmaz rotalarından.

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı
Uzungöl
Uzungöl
Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Trabzon-Rize-Artvin

Kültür Turları arasından en çok tercih edileni Karadeniz Turlarıdır sanırım. Öyle gitmişken 2-3 gün yetmez o güzel cennetleri dolaşmaya. Trabzon da bunların başında bir şehir. Özellikle Sümela Manastırı, Boztepe, Ayasofya Müzesi, Atatürk Evi güzel şehrin gezilecek en özel yerlerinden. Unutmadan söyleyeyim; Uzungöl, Trabzon’un en turistik bölgesi ve buraya gittiğinizde birkaç kare fotoğraf çekmeyi unutmayın. Karadeniz Turlarına katılmak için neden çok. Gölün kenarında romantik bir konaklama sizi bekliyor olabilir. Tercih sizin. Doğal güzelliklerin diğer cennet durağı tabi ki Fırtına vadisi ve hemen ardından Zilkale. Ee Karadeniz’in o meşhur Ayder Yaylasında konaklama yapmadan olmaz. Sonra ver elini yeşillerin şehri Artvin.

Sinop
Sinop
Bandırma Vapuru
Bandırma Vapuru

Sinop-Samsun

Bugüne kadar nelere tanıklık etmiş Sinop Cezaevi. Her yanı gezilmeye açık olmasa da o büyüleyici atmosferde olmak farklı bir deneyim. Ve sonra tabi ki Sinop Limanı. Gemi atölyelerini gezmeyi de unutmayın. Meraklıları için satışı elbette var. Sonra rotanızı çevirin Samsun’a. Karadeniz Turlarının en can alıcı noktası Samsun, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı en büyük şehir. Buraya gittiğinizde Samsun Bandırma Vapurunun maketini gezilecek yerler listenize eklemeyi sakın unutmayın.

Karadeniz Turlarına katılmak için neden arıyorsanız sayılmayacak kadar çok. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarına kalmadan görmeniz gereken yerlere geç kalmayın derim. Bu yaz tatilinizi doğayla iç içe geçirin.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here