İstanbul’dan uzaklaşmadan küçük bir köy kasabasında huzurlu bir hafta sonu tatili yapmaya ne dersiniz? Oksijeni bol, egzost dumanından uzak, şehir hayatından yoksun bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız listenizin baş sırasına Polonezköy’ün huzurlu ortamını eklemeyi unutmayın.

3

Şimdiden hafta sonu programınızı düşünmeye başladıysanız bugünden izninizi alın, sırt çantanızı hazırlayın ve Beykoz’un yemyeşil ilçesi Polonezköy’e çevirin rotanızı. İstanbul’da yaşayanların nefes almaya ihtiyaç duyduğu her an ulaşması kolay tatil cennetlerinden biri burası. Daldan dala zıplayan sincaplar, tek bir ağızdan öten kuşlar, uzun yürüyüşler, yöresel ürünlerin olduğu enfes bir kahvaltı sofrası eşliğinde Polonezköy’ün seyrine doyamayacaksınız.

2

Gitmeye karar verdiğinizde yapmanız gereken ilk şey Polonezköy Otellerinden birinde rezervasyonunuzu yaptırmak. Sonra arabanıza atlayıp doğru İstanbul’un güzel turistik köyü Polonezköy’e. Buranın tarihi de kendisi gibi epeyce sıra dışı. Polonya devletinin Avusturya-Rusya ve Prusya tarafından işgali üzerine Polonya’nın bölünmesine razı olmayan Osmanlı burayı Polonyalı göçmenlerin sığınabileceği bir yere dönüştürmüş. Sonrasında Osmanlı Mehmet Sadık Paşa’yla anlaşarak burayı ilelebet kiralamış ve bildiğimiz Polonezköy’ü kurmuş. Böyle de ilginç bir tarihi geçmişi var buranın. Sonralarında bu kadar çok talep gören turistik bir belde olacağı kimin aklına gelebilirmiş… Ama iyi ki de öyle olmuş, şehir hayatından bunalan İstanbulluların ve yakın çevrenin tatil cenneti olmuş. Polonezköy’de iki günde olsa hafta sonu kaçamağı yapmak iyi güzel de bir de dönüş günü olmasa, hep orada kalabilme imkânı olabilse ya… Tek kelimeyle özetleyecek olursam harika bir hafta sonu fırsatı Polonezköy’de sizi bekliyor.

1

Polonezköy’de yapmadan dönme

  • Ormanın içindeki yürüyüş parkurlarında turlayın.
  • Lezzetli yemeklerin yapıldığı lezzet duraklarını keşfedin.
  • Polonezköy Tabiat Parkını keşfetmeyi, hamak ve fayton keyfi yapmayı yapılacaklar listenize eklemeyi sakın unutmayın.
  • Polonezköy’ü ziyaret ettikten sonra çevrenizdekilere de böyle bir yerin olduğundan bahsedin.

Bağımsız bir tatil istiyorsanız yola çıkmadan önce çadırınızı ve gerekli olan ne varsa yanınıza almayı unutmayın.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here