Bir hafta sonu değişikliği yapacak olursanız sabah erkenden kalkın ve Sarıyer’e doğru rotanızı çevirin. Hafta sonlarının manzara eşliğindeki vazgeçilmez mekânı Meşhur Kireçburnu Fırınına henüz gitmediyseniz geç kalınmış lezzetlerini keşfetme zamanı artık gelmiş demektir.

3

İstanbul’un boğaz manzarasına karşı konumlanmış herkesin bir gün mutlaka denemesi gereken bir yer Meşhur Kireçburnu Fırını. Çamlıhemşin’den gelip Sarıyer’in merkezinde devam eden bir serüveni var. Bir gün internetten bir şey ararken tesadüfen mantarlı börek yazısını görünce direk aramaya koyuldum. Sarıyer’de Meşhur Kireçburnu Fırını da neresiymiş deyip geçiştiremedim, o hafta sonu mutlaka gidip görmeliydim o böreklerini. Sabah erkenden koyulursun yollara, neresi neresi diye arar durursun, sorup soruşturursun ve sonunda ulaşılan zafer. 🙂 Yer bulmak zormuş onu anladım ilk önce ama yukarı teras katında güzel bir masa boşaldı ve biz geçtik. Menüsünde bir sürü börek çeşidi var, tabi taktım ya mutlaka yemeliyim o mantarlı börekten biraz da patateslisinden ve yanında da tavşankanı bir çay. Mutlu olmam için bütün sebepler bir aradaydı. Güzel bir kahvaltı, boğaza bakan güneşli bir hafta sonu İstanbul ve ben. Gerçekten her şey bir yana kendinize İstanbul’da kahvaltı mekanı arıyorsanız burası sizin için çok uygun bir yer. Fiyatlarına bakınca böylesine güzel lezzetlerin, lüks mekanının karşısında şaşırmamak elde değil.

2

Güneşli bir hafta sonunda yürüyüş yapacağınızı da göz önüne alırsak spor kıyafetleri giymeyi tercih edin, eğer arabanızla buraya gidecekseniz hemen oraya park etmeyin, biraz daha öteye koyun arabanızı. Güzel havanın da tadını çıkarmak lazım, yiyeceğiniz o güzel börekleri de hesap edersek biraz yürüyüş iyi gelecektir. Meşhur Kireçburnu Fırını mekân olarak çok şirin, çalışanları güleryüzlü, ilgili ve son derece hızlı bir servisi var. Çayları her zaman taptaze. Karnınızı doyurdunuz ama eve de bir şeyler kalsın istiyorsanız sevdiğiniz çeşitlerden paket yaptırmayı unutmayın derim. Meşhur Kireçburnu Fırınında kesinlikle dondurmaya da yer bırakmalısınız. Kuplarda yaptıkları servis çok sevimli. Kendi dondurmalarını kendilerinin yaptıkları o kadar belli ki, resmen süt kokuyor dondurması. Siz de benim gibi bir çikolata canavarıysanız parça çikolatalı dondurmasını kesinlikle denemelisiniz. Porsiyonları çok büyük değil, biz bayanları özellikle düşünüyorlar herhalde, tadı damaklarda bırakan dondurmaları da en az börekleri kadar başarılı. Bir tatil gününüzde Meşhur Kireçburnu Fırınını mutlaka deneyin, ne demek istediğimi o zaman anlarsınız. 🙂

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here