Yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da güzelliklerinden çok söz ettirir oldu İzmir. Ege’nin incisi diye boşa denmemiş sanırım. Turizme de çok büyük katkısı olan İzmir’de huzur arıyorsanız rotanızı Şirince’ye çevirin.

3

Evet huzurun adı Şirince. İzmir Otellerinde konaklayıp da gezilecek yerler listenize Şirince’yi eklemediyseniz büyük bir kaybınız var demektir. Ege’nin kendi gibi şirin mi şirin turizm cenneti burası. Eski Rum evleri, meşhur Şirince şarapları, doğal güzellikleri, küçücük meydanı ve pazarı ile kabalıktan sıyrılıp huzurla tatil yapabileceğiniz bir köy Şirince. Bundan 30 sene öncesine kadar kimsenin bildiği bir yer değildi burası ama şimdilerde duymayanımız yoktur sanırım.

2

Şirince’ye ulaşım

Güzel şehir İzmir’e geldiğinizde güneye doğru ilerleyip Selçuk ilçesini buluyorsunuz. Efes Antik Kentinin olduğu ilçe deyince daha iyi anlaşılır sanırım. İlçeye girdiğinizde zaten Şirince yazan kahverengi tabelayı göreceksiniz. Yolu devam ettiğinizde Bu sevimli köy çıkacak karşınıza. Şayet burada pansiyon tarzı bir yerde kalmayı düşünüyorsanız buraya gitmeden rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın.

5

Şirince’de yapmadan dönme

Adı gibi kendisi de meşhur olan Şirince şaraplarından özellikle meyveli olanları mutlaka tatmalısınız. Zengin yöresel yemeklerinin hepsinden az da olsa tatmanızı öneririm. Ve buraya gittiğinizde benim size tavsiyem; doğal ürünlerinden alıp denemeniz. Mesela zeytinyağlı kekikli sağlık ürünlerinden kullanmanızda yarar var. Yüksek bir tepeye çıkıp Şirince köyünün güzellikler içindeki manzarasına bakıp mutlaka fotoğraflamalısınız. Ve en önemlisi de buraya gittiğinizde kendinizi erken kalkmaya şartlandırın, döndüğünüzde bu ortamı çok arayacaksınız çünkü.

4

Gerçekten ismi gibi şirin mi şirin, güzel güzel mi güzel yeşillikler arasındaki manzarasıyla süslü köye ne zaman yolunuz düşer bilmem ama bence hayatınızda en az bir kez olsun görmelisiniz derim. Gördüğünüzde zaten öyle 1-2 gün yetmeyecek Şirince’ye doymaya… Öyle kendine çeken bir yer burası. Zaten İzmir’in ne kadar büyüleyici bir atmosferi olduğuna diyecek söz bulamazken bir de içinde böylesine yerleri barındırması ayrı güzellik katıyor. En yakın zamanda işlerinizi ayarlayıp doğruca rotanızı Şirince’ye çevirin. Güzellikler içinde huzurlu bir yaz tatili Şirince’de sizi bekliyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here