Dünya’da görülecek sıradışı yerler saymakla bitmiyor, buna bir yenisi de güzel ülke Hırvatistan’dan çıkıyor; Brac Adası. Hırvatistan’ın en büyük adalarından olduğu gibi bir de Adriyatik’in en büyük üçüncü adası burası. Yaz mevsimlerinde dolup taşan adayı bir de yakından tanıyalım.

3

Hırvatistan Turlarına katıldığınızda burada irili ufaklı birçok adanın olduğunu yakından göreceksiniz. Ama akıllardan çıkmayacak en özel yeri tabi ki Brac Adası. Ülkeyi ziyaret edipte burada denize girmemek olmaz bence. Yukarıdan kuşbakışı bakıldığında upuzun V şeklindeki bu adayı göreceksiniz. Plajın sol yanında durgun hiç rüzgâr almayan bir su var. Durgun bir suda yüzmek isteyenler özellikle bu taraf tercih ediyor. 20-30 metre ötesi yani doğu yakası sanki bu plajın bir parçası değilmiş gibi rüzgârlı ve aksine dalgalı. Bu muhteşem denizde yüzdükten sonra güzel bir dinlenmeye ihtiyacınız olursa ağaçlıklar arasındaki hamaklarda veya minderlerde uzanıp güzel manzaranın tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

ilk

Hırvatistan’ın sahillerinde bilmeniz gereken en önemli detay; Brac Adası’da dahil olmak üzere hiçbir sahil ve plajı kumdan değil. İrili ufaklı taş veya çakıl var plajlarında. Kum olmasa çok nadiren ince taş görebilirsiniz. Plajlarına gittiğinizde ayağınıza giyeceğiniz terliğe dikkat edin, parmak arası terliklerle yürümek sizi zorlayabilir. En çok sandaletle rahat edeceğinizi düşünüyorum. Şayet buraya bir turla değil de kendiniz gidecekseniz konaklama için özellikle adanın güneyindeki Bol kasabasında kalırsanız bizim buranın Kaş’ı gibi olduğunu söyleyebilirim. Çok şirin bir yer, kimsenin rahatsızlık vermeyeceği gece hayatının olduğu bir yer burası.

1

Eğer ki sadece Brac Adası’nda kalmayıp diğer adaları da görmek istiyorum derseniz adalar arası seyahati sağlayan tek şey arabalı vapurlar. Burada köprü yok ve ne yazık ki adalar arasında vapur saatleri de yok. Seferler sık olmadığından kuyruklar alıp başını gidiyor kısacası saatlerinizi burada geçirmeyin. Benim size takviyem gideceğiniz ada hangisi olursa olsun tek bir yerde karar kılmanız. Her güzelin bir kusuru olur derler ya bu da o hesap. 🙂 Hırvatistan’da görülecek çok güzel adalar var, Brac Adası bunların arasında en can alıcısı diyebilirim. Başka ülkelerin görülmemiş yerlerini keşfetmek için Yurt dışı Turlarına bakabilirsiniz. Gitmeye karar verdiyseniz size bir dip not; tatilbudur.com’un size özel tur seçeneklerini incelemeden tatil yapmaya karar vermeyin. 🙂

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here