Bu sene farklı bir tatil arayışınız varsa tatilinize en iyi hareket katacak ülke elbette Hindistan. Burayı ziyaret etmeniz için o kadar sebep dururken ziyaret edilecekler listenize Hindistan’da görülecek en iyi yerleri baş sıralara eklemeyi unutmayın.

Delhi

Güzel ülke Hindistan’da yönetim ve kültür denince akla ilk Delhi gelir. Burası o kadar kalabalık ve bir o kadar da hareketli bir şehir ki insanlar arasında yürürken kendinize yol açmak için farklı yöntemler geliştirmelisiniz. Delhi’ye yaz aylarında gittiğinizde sıcaktan kavrulmanız olası, kışınsa kış soğuklarından donmak an meselesi. Ama her şeye rağmen Hindistan Turlarına katıldığınızda Delhi’yi Hindistan’da görülecek en iyi yerler listenize eklemelisiniz. Burada kalabalıktan kurtulmanın en iyi yolu metroyu kullanmak olabilir. Gelelim Delhi’nin gezilecek yerlerine; buranın antik pazarını, Babür mimarisinin izlerine Kızıl Kale’de görebilirsiniz. Bahai tapınaklarına gidip meditasyonla huzuru bulacağınız güzel bir şehir turu Delhi’de sizi bekliyor.

Delhi
Delhi

Jaipur

Eşi benzerine henüz rastlanmamış renkli binaların bir araya toplandığı Jaipur, Hindistan’da görülecek en iyi yerlerin başında. Halk diline göre ışık saçan bir şehir burası. Pembe şehir olarak adlandırılan Jaipur’un merkezine gittiğinizde eski kraliyet ailesinin yaşamını sürdürdüğü Şehir Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz. Burada görülecek yerler oldukça zengin diyebilirim; mesela su üzerinde yükselen Jal Mahal fotoğraf molalarının olmazsa olmaz durağı. Pek çok efsaneye konu olmuş Govind Dev Ji’yi de gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir rota.

Jaipur
Jaipur

Pune

Yeşillikler içinde bir şehirle karşı karşıyayız. Pune, üniversiteleri ve kolejleri ile ülkenin en zengin yerlerinden. Hindistan’da görülecek en iyi yerlerden Pune’daki Fergusson College Road buranın hayatını kurtaran en önemli yeri diyebilirim. Buranın en eski ve tarihi üniversitesi olan Pune Üniversitesini Hindistan’a geldiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz. Pune’a gittiğinizde buranın en önemli aktivitesi olan binicilik yapacağınız yer Bund Garden. Karnınız acıktıysa olmanız gereken yer Koregaen Parkı’ndaki birbirinden güzel lezzet durakları tercih edilecek yerlerin başında.

Pune
Pune

Kalküta

Kalküta için Hindistan’ın en fakir şehri diyebilirim. Buna rağmen buranın en ilginç olan tarafı; birinci sınıf golf alanları, polo sahaları ve zenginlerin gittiği kulüplere inat bir perde çekilmiş gibi fakirlik ön plana çıkıyor. Fakirliği bir yana dünyaca ünlü yazar, şair ve saygın kişilerde Kalküta’dan çıkmış. Buranın gezilecek en güzel yeri Eden Gardens, şehrin yorgunluğunu atmak için en ideal yer. Buradan şehrin her yönünü daha iyi göreceğinizden eminim.

Kalküta
Kalküta

Kerala

Hindistan’da görülecek en iyi yerler listenizin en baş sırasını kesinlikle Kerala’nın baş döndürücü tropikal cennetine ayırın. Uçsuz bucaksız plajlar, gözünüzü alamayacağınız parlayan sular, meyvelerin bol olduğu ağaçlar ve siz… Şehrin karmaşasından uzak kalacağınız büyülü bir yer Kerala. Her yıl ağustos ayında düzenlenen Vallam Kali tekne yarışı kesinlikle kaçırmamanız gereken bir aktivite. Ayrıca buranın baharatlarıyla meşhur bir yer olduğunu da unutmadan söylemeliyim.

Kerala
Kerala

Bangalore

Burası da diğer şehirlerin tam tersi bir yer. Bangalore, Hindistan’ın teknolojik olarak hızla gelişen yerlerinden. Lüks mekanlarının arkasında hep yatırımcı desteği var. Restoranlar, barlar şehrin en çok tercih edilen yerlerinden ve karnınız acıktığında oturduğunuz bir mekanda ülkenin lezzetlerinden uzaklaşmamış lezzetler olduğunu göreceksiniz. Bangalore, binlerce binanın sıra sıra dizili olduğu şehir karmaşası içinde bir yer. Buranın görülmesi gereken yerleri; Bangalore Sarayı ve Cubbon Parkı gibi yeşil alanların olması burada hala yeşile dair bir şeyler kaldığının en bariz örneği.

Bangalore
Bangalore

Ooty

Gelelim yeşillikler içinde tropikal sıcaklardan uzak kalmak isteyenlerin tercih edeceği Ooty’ya. Güney Hindistan’ın tepelerinde bir cennet durağı burası. Kısaca anlatayım ben size Ooty’u; gözünüzü kapatın ve çay ağaçlarının, okaliptus ağaçlarının arasında yemyeşil bir vaha düşünün, işte orası Hindistan’da görülecek en iyi yerlerden Ooty. Burada yapılacak ne var diye düşünmeyin, özellikle mayıs ayında giderseniz burada Yaz Festivali ile karşılaşırsınız. Farklı bir şeyler arıyorsanız da buranın balmumu müzesi tam size göre olabilir. Ayrıca çikolata düşkünlerine çok güzel bir haberim var; buranın meşhur çikolatalarıyla yanında çay ağaçlarının tavşankanı çaylarından tatmak iyi bir seçenek olacaktır, benden söylemesi.

Ooty
Ooty

Hindistan’da görülecek en iyi yerler dediğinizde listenizde eksiksiz olmayı hak eden yerler buralar. Başka ülkelerin görülecek nereleri varmış yakından şahit olmak isterseniz Yurt dışı Turlarımıza mutlaka bir göz atın. Güzel bir tatil Hindistan’da sizi bekliyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here