Çanakkale deyince akla gelen ilk yerlerden Ayvacık İstanbul’dan çok fazla uzaklaşmak istemeyenler için güzel bir seçenek olmuştur her zaman. Çevresindeki yerlere olan yakınlığı, içinde yatan tarihi ve doğal güzellikleri bir yana Kuzey Ege’nin turizminde önemli yeri olan hafta sonu Ayvacık gezilip görülesi yerler listenizde olmalı. Ayvacık tatili sizi bekliyor.

Hafta sonu Ayvacık’ta nereler ünlü derseniz Behramkale ve Assos başta olmak üzere içinde yatan mükemmel tarihi yerleriyle meşhur diyebilirim. Gece gündüz adeta görsel şölen sunan Assos sahili o eşsiz güneşin batışıyla adından çokça bahsettiriyor. Güzel bir akşam yemeğiyle beraber o anlara şahit olabilirsiniz. Taptaze balıkların çıktığı balık restoranları buranın olmazsa olmazlarından. Peki Behramkale deyince nelerinden bahsetmek lazım? Tabi ki mükemmel bir deniz manzarası eşliğinde Athena Tapınaklarından. Ta ki o zamanların geçmiş tarihine burada tanıklık edeceksiniz. Mimari kalıntılar, taş duvarlar hala dönemine kafa tutarcasına Behramkale’de keşfedilmeyi bekliyor. Şayet tarihe özel bir merakınız varsa ve o zamanları bir nebze olsun yaşamak istiyorsanız Assos’un o tadına doyum olmaz Assos Otellerinde konaklayabilirsiniz. Hafta sonu Ayvacık gezilecek ve görülecek yerleriyle farklılıkların yeri adeta.

ilk

Ayvacık’ta gezilecek yerler

Behramkale: Hafta sonu Ayvacık’a gittiğinizde doğal ve tarihi güzellikleriyle süslü cennet Behramkale’yi ziyaret etmeyi unutmayın. Behramkale gezinizde bir zamanların antik yerleşim yerlerini gördükten sonra canınız biraz da deniz sefası yapmak isterse buraya çok yakın mesafedeki Kadırga Koyu’nda gün boyu denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Assos: Kuzey Ege’nin incisi aynı zamanda Çanakkale’nin de önemli turizm bölgelerinden Assos ölmeden önce bir kez olsun mutlaka keşfedilmeli. Antik kenti zaten mükemmel bir yerken bir de buranın güzelliğine güzellik katan o eşsiz koyları daha da zenginleştiriyor Assos’u. Ünlü filozof Aristo bile burada evlenmiş. M.Ö. 7. inci yüzyıldan beri yaşamını hala sürdürmeyi başarmış şirin mi şirin bu yerleşim yeri hafta sonu Ayvacık’ta gezilecek yerler arasında.

3

Şahinderesi Kanyonu: Ayvacık’a yakın mesafede biraz oksijen depolamaya ne dersiniz? O zaman rotanızı Şahinderesi Kanyonu’na çevirin. Dağdan gelen çam kokuları ve denizden gelen o iyot kokusu arasında özel bir yeri olan bu durak hafta sonu tatili için Ayvacık’ın olmazsa olmaz huzurlu durağı. Kısa bir süreliğine bile olsa ziyaret edenlerin kendini yenileyeceği bir atmosfer Şahinderesi Kanyonu’nda sizi bekliyor.

Babakale: İnsana huzur veren, tarihi zenginlikleriyle de adından sıkça bahsettiren Babakale hafta sonu tatili için Ayvacık’ın ünlü rotalarından. Buradaki güzellikler say say bitmez, iyisi mi en yakın zamanda bir keşfe çıkmak. Ayvacık’ın mükemmel güneş batışını izledikten sonra bir de Babakale’de görmelisiniz o gün batımını.

Adatepe: Küçükkuyu ve Edremit Körfezine hâkim adeta saklı bir cennet köşesi olan Adatepe’ye gittiğinizde Türk ve Rum kültürünü bir arada göreceksiniz. Yıllardan beri de Kültür Bakanlığı’nın koruması altında. Buradaki gezinizde göreceğiniz taş yapılar her yıl binlerce turistin ilgi odağı. Büyük yerlerde yaşayan insanların çoğunluğu burada kendilerine yeni bir hayat kurmuş ve hala da burada yaşıyorlar.

2

Afrodit Kaplıcası: Hafta sonu Ayvacık’a gittiğinizde buraya çok yakın mesafedeki Afrodit Kaplıcalarına uğramadan olmaz. Şifayı arayanların akın ettiği bu durağın ne zaman yapıldığı gibi pek bilgi olmasa da adını Afrodit güzellik tanrıçasından aldığı bilinenler arasında diyebilirim.

Zeus Altarı: Kuzey Ege’nin o meşhur zeytin ağaçlarına sırtını dayamış eşsiz güzelliğiyle Zeus Altarı Yunan kültürüne kurbanlar sunmak için yapılmış olduğu söyleniyor.

Kazdağları: Mis gibi bir orman havası, her çeşit ağaç ve eşsiz bir doğanın tam karşılığı olan Kazdağları hafta sonu Ayvacık’ta görülecekler listenizde mutlaka olmalı. Bize kazandırdığı tarihini başka yerde nadir bulacağımız bu rota ülkemizin sayılı cennet köşelerinden sadece biri. Bin Pınarlı İda olarak da bilinen Kazdağları’nda akarsularda var. Diyecek tek bir şey var en kısa zamanda gidin ve bizzat keşfedin.

Ayvacık’ta alışveriş

Hafta sonu tatili için Ayvacık’ta alışveriş yapmak isteyenler; burada kökboyama iplerden yapılan halılardan alıp evinizi zenginleştirebilirsiniz. Behramkale’nin el emeği göz nuru ürünlerinden ya da yöresel ürünlerinden alabilirsiniz mesela. Gelelim Assos’a; buradaki alışveriş özellikle bayanlar için. 🙂 Çeşit çeşit hediyelikler, yine el emeği göz nuru el dokuması heybe ve çantalardan almayı unutmayın.

Ne yenir?

Hafta sonu Ayvacık’a gittiğinizde yeme-içme için Assos’a gidin. Buradaki sahil boyu uzanan restoranlardaki taptaze balıklar ve deniz ürünlerinden denemeden buradaki tatilinizi sonlandırmayın.

Bu hafta sonu tatiliniz için gitmeyi düşündüğünüz yer Ayvacık olursa hemen yapmanız gereken tek bir şey var o da zaman kaybetmeden Ayvacık Otellerinden yerinizi ayırtmak. Mutlu hafta sonları. 🙂

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here