Bu hafta sonu bir yerlere gitme niyetiniz varsa rotanızı Çatalca’ya doğru çevirin. Doğal güzellikleri, bol oksijen kaynağı tertemiz havası arasında yaban ördek ve kazların olduğu sevimli mi sevimli Terkos gölü bu hafta sonu sizi çağırıyor. Sazlıklar arasında göreceğiniz bu muhteşem göl gezmeyi severlerin uğrak durağı olmaya devam ediyor. Hafta sonu rotanızı Terkos’a çevirin.

Durusu kaynağı Terkos yıllarca Karadeniz’e bağlı olarak bilinirdi. Hırçın dalgaları kumlarla denizin birbirinden ayrılmasına neden oldu ve tatlı su olarak sonradan bir göl haline geldi Terkos. Şayet yeşillik, sazlıklar arasında tertemiz bir doğayla iç içe piknik yapma fikrine hayır diyemeyenlerdenseniz hafta sonu tatilinizde rotanızı Terkos’a çevirin. Orman içinde dolaşırken karşınıza yaban domuzu, sincap, çakal, porsuk, kokarca çıkabilir, bunu bilerek yola çıkmanız gerekebilir. Terkos gölü çevresinde nesli tükenmekte olan kuş türleri de çıkabilir, hazırlıklı olun. 🙂 Bütün haftanın stresini, koşturmasını geride bırakacağınız Terkos’dan dönerken bambaşka düşünceler, farklı fikirler sarabilir içinizi. Bu da Çatalca’nın bol oksijen kaynağı Terkos gölünden olsa gerek. Ve tabi ki göl kenarında piknik yaparken balık tutabilir, kanoyla gezebilirsiniz. Bunlar da yapabileceğiniz aktivitelerden sadece bazıları. İstanbul çevresinde böyle gizli kalmış yerlerin olması ne kadarda güzel değil mi? Hafta sonu sevdiklerinizle beraber kolaylıkla gidebileceğiniz bu yemyeşil rota kesinlikle bir kez olsun görülmeli.

terkos lake - durusu

Terkos Gölü çevresi yürüyüş yapmak için çok ideal. Çevrede gezerken farklı ağaç türleri gözünüzden kaçmayacak. Kızılağaç, kocayemiş, meşe, dişbudak, gürgen, defne, salkım salkım söğüt ağaçları hafta sonu tatilinize renk katacak, adeta gözünüzü doğasından alamayacaksınız.

Çatalca’nın gezilecek yerleri arasındaki Durusu Park Yaban Hayatı Müzesi’nde dünyanın farklı farklı yerlerinde avlanmış ve doldurulup ilaçlanmış yüzlerce hayvanın sergilendiğini yakından görebilirsiniz. Ayrıca Terkos’ta konaklama yapabileceğiniz oteller ve çiftlik evleri de var. Sadece bu kadar da değil, at binme sahaları ve daha birçok alternatif Terkos gölü çevresinde sizi bekliyor olacak.

Bu hafta sonu İstanbul’un gezilecek ve görülecek yerlerinin de tadını çıkarmalıyım diyorsanız çok geç olmadan siz de İstanbul Otellerinden yerinizi ayırtın. Mutlu hafta sonları. 🙂

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here