Konu seyahat olunca yazı kışı dinlemez, kafamız nereye eserse gitmeyi çok severiz. Bir de bu seyahatleri keyfe dönüştüren filmler var ki, uzun bir yolculuk olsa bile yolun nasıl geçtiğini bile anlamayız. İlla ki seyahatleri mi beklemek lazım bu filmleri izlemek için? Tabi ki hayır, evde izlemek de ayrı bir keyif verir ama yine de yolculuk esnasında izlenen o keyfin yeri bir başka olur nedense. O halde gezgin çiftler için en iyi seyahat filmlerini konu alan aşk filminden romantik komediye, aksiyondan trajediye aklınıza gelebilecek ne varsa bu yazıda.

Ye Dua Et Sev, Eat Pray Love

Elizabeth’in tek gecede aldığı boşanma süreci ve sonraki hayatını konu alan filmi Elizabeth Gilbert beyazperdeye uyarlamış. Gezgin çiftler için en iyi seyahat filmleri listesindeki Ye Dua Et Sev, genç bir kadının boşandıktan sonraki umutsuzlukları, çaresizlikleri mükemmel şekilde anlatılıyor. New York’tan Roma’ya, Roma’dan Hindistan’a, Hindistan’dan Bali’ye ve tekrar New York’a uzanan akıllardan silinmeyecek bir aşk filmi bu. Filmin adındaki üçlüyü ayrı ayrı izleyeceğiniz bu filmde başrolde oynayan Julia Roberts’ı izlerken yerinizde duramayacak, içiniz kıpır kıpır olacak.

Kızgın Güneş, Under The Tuscan Sun

En iyi seyahat filmleri arasında yerini alan Kızgın Güneş, depresyonda olan ve hayata yeniden başlamak isteyenlerin izlemesi gereken bir film. Başrolünü Diana Lane’nin üstlendiği bu filmin yazarı Frances Mayes. İtalya’nın mükemmel atmosferinde geçen Kızgın Güneş’in konusuna gelince; kocası tarafından aldatılan bir kadın uzun bir yolculuğa çıkar. Gittiği yerde ev alıp yeni bir hayata yeni bir aşka yelken açmak isteyen bu kadının zorluklarla geçen hayatı ve sonrasında tüm dilediklerinin gerçek oluşu anlatılıyor. Gezgin çiftler için en iyi seyahat filmlerinden olacağı kesin.

Paris’te Gece Yarısı, Midnight in Paris

Paris’in büyüleyici sokaklarında geçen Paris’te Gece Yarısı, müziklerle, mekânlarla ve kostümlerle zenginleştirilmiş içinizi ısıtacak güzel bir romantik komedi filmi. İş gereği Paris’e giden bir aile ve sonbaharda evlenecek bir çiftin etrafında geçen filmde, çiftin başına gelen akıl almaz maceralar anlatılıyor. İzledikten sonra arşivinize ekleyeceğiniz hatta film tavsiyeleri soranlara önerebileceğiniz bu filmi izlemeyi unutmayın.

Temmuz’da, Im Juli

Filmin başrolünü üstlenen Daniel, kimsenin ciddiye almadığı hatta kendisiyle alay edilen genç ve yalnız bir öğretmen. Juli ile tanıştıktan sonra hayatı tamamen değişen Daniel’in falına bakan Juli umudunu kaybetmemesini ve karşısına aradığı aşkın çıkacağını söyler. Tabi Juli gönlünü Daniel’e kaptırmıştır. Durum buradan sonra biraz karışır ve Daniel gönlünü Melek adındaki bir Türk kızına kaptırır. Melek’in peşinden İstanbul’a kadar gider ama Juli onun peşindedir. Almanya’da başlayan bu hikâye İstanbul Ortaköy’de kadar uzanır. Burada yaşadıklarıyla hayatlarına çok şey katan Daniel ve Juli’nin yolları kesişir.

Cennet Yolcuları, Knockin On Heaven’s Door

Kötü hastalığın pençesinde olan iki adam ve sürükleyici olayların yaşandığı bu filmi en iyi seyahat filmleri arasına mutlaka eklemelisiniz. Hastalıklarının ilerlediklerini öğrenen bu ikili kendini alkole verir. Son yolculuklarını bir deniz kenarına gidip vermeyi planlayan genç adamlar araba bulmak için çıktıkları yolda eski model bir Mercedes çalarak başlarlar yolculuklarına. Ama arabanın gangster çetesine ait olduğu öğrendikten sonra işler biraz karışır. Sürükleyici bir film olan Cennet Yolcuları tatilde izlenebilecek en güzel filmlerden.

Yol, The Way

Amerikalı bir doktor olan Tom ve Emilio Estevez adındaki oğlunun yaşadıklarını konu alan bu filmde tarihi yolculuğa çıkan baba oğlu izleyeceksiniz. Santiago’daki fırtına da kaybettiği oğlunun cenazesini Fransa’dan alıp gezisi yarım kalan oğluyla beraber yolculuğa çıkar. Tabi Tom bu geziden çok etkilenmiştir. Daha önceleri çok yürüyüş deneyimi olmayan Tom’un bu yolculukta tanıştığı insanlar sayesinde yalnız olmadığı anlatılıyor. Hepsinin kendince sorunu vardır ve hepsinin yolu bu yolculuk sayesinde kesişir.

Yaban, Wild

Sorunlu bir hayatı olan ve kendiyle sürekli bir çatışma halinde olan Cheryl, içindeki dünyayı keşfetmek için çıktığı yolculukta 1,100 millik bir yürüyüş yapmaya karar verir. Tabi her şey bu kadar basit olmaz, kimi zaman çıkan iç çatışmaları yüzünden engellerle karşılaşır. Sonra bu yolculuğa neden çıktığını sorgular ama Cheryl bu zorlu yürüyüşü bitirmeye kararlıdır. En iyi seyahat filmlerinden olan Yaban filmini izleyip yolculuğunuza renk katabilirsiniz.

Tibet’te Yedi Yıl, Seven Years in Tibet

II. Dünya Savaşı olurken ülkesinden kaçıp Himalayalar’a giden Avusturyalı Heinrich Harrer, Tibet yakınlarında yasak bir bölgeye gider. Ama Heinrich’in aklında hep çocukluğu vardır. Gittiği yerde çocuk yaştaki Dalai Lama ile tanışır ve Tibet yerlilerinin Çin’den gördüğü işkencelere şahit olur. Dalai Lama Tibet halkının onurunun düşüncesindeyken Heinrich’ten aldığı yardımlarla kendini eğitme yolundadır. 1997’nin unutulmaz filmi Tibet’te Yedi Yıl, en iyi seyahat filmleri arasında.

Tatilinize ilk adımları atarken yolculuğunuza renk katacak bu filmlerden kendinize yakın gördüğünüz birini seçin ve yolda geçen zamanın keyfini çıkarın. Şimdiden iyi tatiller. 🙂