Biz Türkler olarak sofralarımızda sebze yemeklerinden çok artık ağırlığı fazlasıyla et yemeklerine vermiş durumdayız. Hal durum böyle olunca biz kadınlara bir iş daha düşüyor. Şimdi ise bizden çok yurt dışında güzel bir ülkenin güzel mutfağıyla karşı karşıyayız. Merak edenler için söyleyeyim; tabi ki Arjantin mutfağı. O zaman ne diyoruz et severler buraya…

1

Daha önceki bir yazımda kültür kokan ülke Arjantin’i paylaşmıştım. Şimdi ise bu güzel ülkenin mutfağını biraz daha yakından inceleyelim. Ete dayalı bir mutfağı var Arjantin mutfağının. Dünya’nın en çok sığır eti üreten ülkesi burası. Burada yaşayan halkın yemek kültürleri hep ete dayalı haliyle. Arjantin’de yaşayan halkın yemek alışkanlıkları 4 bölgede ayrılıyor. Ülkede yaşayan halk İspanyol, Yahudi, Fransız, İtalyan, Alman göçmenleri ve yerlilerinden oluşmuş durumda.

4

Arjantin Turlarına katıldığınızda kuzeye doğru yönünüzü çevirin, tahıl ve ete dayalı mutfağı olduğunu göreceksiniz. Et diyorum ama sığır eti değil keçi eti tüketiliyor. Güneye doğru yönünüzü değiştirdiğinizde, sığır etinin yanında avlandıkları etleri de tükettiklerini göreceksiniz. Dünyada isim yapmış en bilinen aşçılar buradan çıkıyor zaten. Arjantin mutfağında fazla ekmek yenmez, ekmek yerine pirinç ve patates tüketilir genelde. Yani tabi ki bir ekmeğin yerini tutamaz ama en azından tamamlar diyebilirim.

Daha önceden de belirtmiştim; Arjantinliler tatlıya çok düşkünler, özellikle de sütlü tatlılara karşı. Ama kremalı tatlılar, börekler, kekler de fazlasıyla damaklarına hitap ediyor. En çok da reçel seviyorlar tatlılarının yanında. Arjantin mutfağında sütle hazırlanan tatlılara dulce de leche yani sütlü tatlı derlermiş. Kısacası dünyanın en lezzetli ve en farklı cezbedici sütlü tatlılarına da burada rastlıyoruz. O güzel tatlılarının yanında içecek olmazsa olmaz elbette. Kendilerine özgü yaptıkları mate adındaki yeşil çayları da meşhur Arjantin halkının. Aslında bildiğimizden farklı bir özelliği yok, onlarda bizim gibi sıcak su ile hazırlanıyor. Ama burada hangi eve konuk olursanız olun bu çayı ikram ederler her gelene. Bu çayın özel bir anlamı var onlar için; dostluk ve paylaşım. Şarapları da kırmızı ve beyaz olarak dünyaca ünlü şaraplar. Yemeklerinde bile şarabı yanlarından ayırmazlar. Sabah kahvaltıları çok ilginç ama nedense çok hafif oluyor. Aslında ağızlarının tadını en az Türkler kadar biliyor Arjantinliler de.

6

Arjantin mutfağı gibi diğer ülkelerin doyumsuz mutfaklarına yakından şahit olmak istiyorsanız tatilbudur.com’un sizin için seçilmiş turlarına bakmadan tatil yapmaya karar vermeyin.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here