Güzel bir hafta sonu tatiline ihtiyacınız varsa İstanbul’dan birkaç gün de olsa uzaklaşma fikri kulağa hiç de fena gelmiyor değil mi? O zaman tarihi dokusuyla ünlü Eskişehir’in turizm bölgesi Odunpazarı’na kısa bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

1

Şirin mi şirin evleri, odun kokan havası, tam ortasından geçen Porsuk çayı ile tüm güzellikleri bir arada sunan Odunpazarı hafta sonu tatillerinin uğrak noktası. İstanbul’dan yola çıktığınızda 3 saat sonra Odunpazarı’na vardınız demektir. Eskişehir’in hem en turistik hem de en kalabalık bölgesi burası. Hatta sabahın erken saatlerinde evinizden çıktığınızda kahvaltınızı Porsuk çayı kenarında yapmanızı öneririm. Buraya gittiğinizde sizi sıra sıra dizili tarih kokan evleri karşılar. Tıpkı Safranbolu evleri gibi. Osmanlı tarihinin hala bozulmamış nadir yerlerinden Odunpazarı. Burada hemen hemen 12 bin insan yaşıyor. Belki buraya daha önceden gidenlerden az çok duymuşsunuzdur, çok eski zamanlardaki evleri restore edilmiş ve turizme kazandırılmış. Ara sokaklarında gezdikten sonra yorgunluğunuzu atacağınız yer Atlıhan olmalı, güzel bir çay eşliğinde temiz hava kime iyi gelmez ki?

3

Eskişehir Turlarıyla gittiğiniz Odunpazarı’nda konaklama yapmak için tercihiniz tabi ki konak otellerinden yana olmalı. Otellerin çoğu eski evlerin restore edildiği konaklar, zamanla buranın konaklama için en çok tercih edilen konakları haline gelmiş. Belki tercihinizi Günübirlik Turlardan yana kullanacaksınız ama mutlaka Odunpazarı’nın bilinmeyen her yanını karış karış keşfetmelisiniz derim. Eskişehir tam bir öğrenci şehri olduğu için eğlenceleriyle de adından sıkça bahsettiren de bir yer. Daha önce çiğbörek yemiş miydiniz? Bir de Eskişehir’in meşhur çiğböreğinin tadına bakın bence.

4

Eskişehir ve Odunpazarı’na dair anlatacak çok şey var aslında ama bence siz de en yakın zamanda güzel bir şehir turu yapın. Şehri enine boyuna keşfettiğinizde nerede ne varmış, nerede ne yenmeliymiş diye sevdiklerinizle paylaşmayı da unutmayın. 🙂

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here