Çalışma hayatınız nihayet bitti. Kısa bir dinlenmenin ardından sıra geldi artık emeklilik için huzur duyacağınız ortama. Emeklilik diyoruz ya o bile nasıl yaşamak istediğinize bağlı. Mesela emekli oldum ben dünyayı gezeceğim demek var bir de emekli oldum artık kendi ürünlerimi kendi bahçemde yetiştireceğim demek var. Sizin hayaliniz de olan hangisi? Benim hayalimi sorarsanız burada anlatmakla bitiremem. Yanımda sevdiğim, varsa çocuklarım el ele verip sıcak bir şehir de huzurla yaşlanmak derim. Bu yazımda emekli olunca yaşanılacak sahil kasabalarını ele aldım, o zaman buyrun.

Akarca

Akarca’yı daha önceden duydunuz mu bilmem ama burada öyle sabaha kadar çalan müzikler yok, eğlenceler yok. Buz gibi bir deniz ama hayatının geri kalan kısmını sakinlik için de yaşamak isteyen emeklilerimiz var. Yazlıkçıların mekânı da diyebiliriz Akarca için. İzmir’in Seferihisar ilçesinde olan kasaba, Ege Denizi’nin berrak sularında şirin yer.

akarca
Akarca

Bademli

Denizi, doğası ile hayran kalmamak elde değil. Bademli’ deki denizin yanında Maldivler az kalır 🙂 Neden mi? Buradaki denizi gördüğünüzde Maldivlerden pek de farklı olmadığını anlayacaksınız. İzmir’in Dikili ilçesine kuzeybatı tarafında bu kasaba. Popüler olmamasının sebebini de gençlerimize sormak lazım. Emeklilik için burası bir kenarda kalsın. 🙂

Bademli
Bademli

Çukurbağ

Hem sakinlik hem de eğlence diyenleri burada mı? Eğer siz ikisi de olsun diyorsanız o zaman sizin adresiniz Antalya’nın Kaş ilçesindeki Çukurbağ olmalı. Manzarası insanı resmen içine çekiyor. N’apsam ben de buraya mı yerleşsem demeden de geçemeyeceğim.

Çukurbağ
Çukurbağ

Güzelçamlı

Dikkat edin de fazla oksijenden başınız dönmesin. Hep hayal kurduğunuz o el değmemiş doğaya sonunda kavuşuyorsunuz sanırım. Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki Güzelçamlı, emeklilik için ideal yerler arasında. Gökdelenlerin arasında yaşamaktan şikâyet ederken burada da fazla oksijenden şikayetçi olmayın aman derim.

Güzelçamlı
Güzelçamlı

Badavut

Issız bir yer de yaşadığınızı düşünün bir an. Böyle bir yerde de yaşamak isteyenler vardır elbette. İşte o ıssız dediğim yerin adı Badavut. Ayvalık Sarımsaklı’da olan kasaba da canınızın sıkıldığı an, çıkıp şöyle insanlarla sohbet edeyim diyebileceğiniz bir yer. Issız dediysek de gözünüz korkmasın, burası da emeklilik için ideal bir ortam.

Badavut
Badavut

Mazı

Bodrum’da emeklilik de bir harika olur diyenlerdenseniz o zaman ne duruyorsunuz haydi Mazı’ya. Bodrum’un yazı sıcağından dolayı hiç çekilmese de Mazı bildiğimizin aksine havasıyla çok güzel bir yer. Kalabalık yok, bunaltıcı sıcak yok. Ee buraya yerleşmeniz için bunca imkan varken daha ne olsun.

Mazı
Mazı

Palamutbükü

Belki domates yetiştiremezsiniz ama bol bol bademi cepte bilin. Yeryüzünde cenneti arayanların adresi Palamutbükü. Datça’nın huzur dolu köşesi. Buraya emekli olup gelin gençleşerek çıkın. 🙂

Palamutbükü
Palamutbükü

Akyaka

Hem doğal güzellikleri hem de insanlarla iç içe bir emeklilik yaşamak istiyorsanız Akyaka size kucak açıyor. Gökova’nın en şahane koylarının olduğu Akyaka’da kimbilir belki bir gün pansiyon bile işletebilirsiniz. Hayatınızda yeni kapıları aralarken daha da renk katmayı Akyaka sahil kasabasına erteleyin derim.

Akyaka

Turunç

Kışı sakin, sessiz olarak yaşayıp yazın da cıvıl cıvıl olsun etrafım diyenler Turunç’a. Marmaris ilinde olan Turunç’ta kurduğunuz müstakil evin hayaline kavuşabilirsiniz. Yaz aylarında turistlerin çok olduğu, kışınsa herkesin elini ayağını çektiği Turunç’ta huzurlu yaşam sizi bekliyor. Yılların yorgunluğunu size unutturacak bir sahil kasabası burası.

Turunç
Turunç

Köyceğiz

Son yıllarda duyuyorsunuzdur Köyceğiz’in popülerliğini. Doğal güzelliğin hiç bozulmadığı, tarihi dokusuyla da ön plana çıkan birkaç yerden birisi de bu sahil kasabası. Hem sakinlik hem de tarihle iç içe olarak emeklilik hayalleriniz varsa Köyceğiz biçilmez kaftan diyebilirim.

Köyceğiz
Köyceğiz

Sokakağzı

İleride nerde yaşıyorsunuz diye soranlara Ege’nin en uç noktasında yaşıyorum cevabını vermenin huzuru bir başka olur bence. Bizim inci tanemiz Assos’un şirin mi şirin sahil kasabası Sokakağzı, emeklilikte kapılarını herkese sonuna kadar açıyor. Tatile değil hayatı yeniden yakalamaya gideceğiniz bir yer Sokakağzı.

Sokakağzı
Sokakağzı

Ben size emeklilikte seçebileceğiniz rotaları bir bir yazdım. Bunu yaparken ben bile ne hayaller kurdum. Güzel günler sizinle olsun 🙂

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here