Bitmek tükenmek bilmeyen eğlenceleriyle sabahlar olmasın İbiza’da. Etrafı masmavi sularla çevrili bir ada düşünün, eğlenmenin her daim mümkün olduğu, pırıl pırıl sularında yüzerken huzurdan dolup taştığınız bir ada olsun, adı da İbiza olsun.

2

Ülke İspanya’nın sınırları içinde Balear Adaları’nda olan eşsiz bir ada burası. İbiza’da gezilecek yerleri sorarsanız İbiza Town, Santa Eularia de Rui ve Sant Antoni de Portmany başı çeker. Ama ne var ki turistlerin en çok uğradığı yer elbette İbiza. Avrupa’da turizmi kalkındıran eğlenceleriyle de isminden çokça bahsettiren adaya gitmek için şimdiden İspanya Turlarından yerinizi ayırtın. Sadece eğlencesiyle değil, plajlarıyla da hayrete düşüren bir ortam var burada. Aklınızda olsun Bora Bora plajı buranın en meşhur plajı.

ilkk

İbiza gece hayatı

İbiza adasında dünyaca ünlü gece kulüplerinin olduğunu duymayan yoktur sanırım. Ama adada doludizgin eğlenmek istediğiniz rotaları sorarsanız; Pacha, Eden ve Es Paradis, Space, Privilege buranın en çok bilinenleri diyebilirim. İbiza’nın eğlenceleri sadece bunlarla sınırlı kalmıyor tabi ki, Amerika ve Avrupa’nın en ünlü DJ’leri de burada sahne alıyor. İbiza’nın o tadına doyulmaz manzarasını izlerken gecenin ilk ışıklarında tam gaz eğlence zamanı. Geceye inat gündüzleri de bir o kadar sakin ortam var adada.

5

İbiza’da alışveriş

Ünlü plajları, eğlence mekânları kadar meşhur bir şeyi var ki o da İbiza’da alışveriş durakları. Şöyle uzaktan baktığınızda bile rengârenk mağazalar çağırırcasına göz kırpar size. Aksesuardan dövme dükkânlarına kadar arayabileceğiniz ne varsa hepsini burada bulabilirsiniz. Güzel bir yemeğin ardından sahile doğru şöyle bir yürüdünüz orda da alışveriş yakanızı bırakmaz, tezgâhların seyri bir yana, alışverişi tabi ki de başka. 🙂

İbiza’da ne yenir?

Ve şimdi İbiza’nın yemekleriyle karşılaşmaya hazırsanız işte karşınızda enfes yemeklerle bezeli Akdeniz mutfağı. Zeytinyağının bu kadar yakıştığı bir mutfak daha yoktur sanırım. Zeytinyağlı yemeklerinden zengin balık türleri yanında da elbette şarapları. Daha önceki bir yazımda İspanyol mutfağından bahsetmiştim. Ülkeyle ilgili merak ettiğiniz tatları buradan öğrenebilirsiniz. Ünlü paellaları ve atıştırmalık tapaslarının yanında içecek olarak şarap ya da bira tercih edin. Kızartma yemekleri burada göze çarpan yemek türlerinden. Ne diyeyim deneyin ve bizzat kendiniz şahit olun bu anlatılmaz lezzetlere.

4

Gezilecek yerlerinden eğlencelerine, alışverişinden mutfağına kadar en seçkin rotalardan biri İbiza. Burası için anlatılacak şeyler çok olsa da bana sorarsanız buraya en yakın zamanda bir keşfe çıkın. Belki anlattıklarım yetmeyecek bu güzel tatil cennetini anlatmaya. 🙂

3

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here